Schneider Electric z sukcesem na Energetab 2021

Schneider Electric z sukcesem na EnergeTab 2021 Schneider Electric

Firma Schneider Electric zdobyła brązowy medal za produkt prezentowany na 34. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich Energetab 2021. Nagrodzone oprogramowanie EcoStruxureMicrogrid Advisor to narzędzie pozwalające na zarządzanie mikrosiecią energetyczną. Platforma wykorzystuje zaawansowane algorytmy prognozowania przy wsparciu sztucznej inteligencji.

Zaprojektowana i wdrożona przez firmę Schneider Electric infrastruktura stanowi kluczowy element optymalizacyjny przy tworzeniu tzw. mikrosieci. To zintegrowane systemy składające się z połączonych ze sobą rozproszonych zasobów energetycznych w jasno określonych granicach elektrycznych. Mikrosieci i stosowane w ich ramach magazyny energii to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł (OZE).

Bardzo dziękujemy za przyznane wyróżnienie podczas zakończonych właśnie targów EnergeTab. Jesteśmy dumni, że nasze oprogramowanie EcoStruxureMicrogrid Advisor zdobyło uznanie jurorów, ekspertów z branży energetycznej. Warto podkreślić, że nie jest to koncept przyszłości, a realne rozwiązanie, które zostało do tej pory wdrożone w kilkuset lokalizacjach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Australię. Już teraz przyczynia się ono do wypełnienia globalnych celów klimatycznych określonych w Porozumieniu Paryskim – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric na klaster Europy Środkowo-Wschodniej.

Ludzie

EcoStruxureMicrogrid Advisor umożliwia dynamiczną kontrolę zasobów energetycznych i obciążeń, aby optymalizować wydajność pracy całego obiektu. Oprogramowanie łączy się z rozproszonymi zasobami energii i automatycznie prognozujeorazoptymalizuje sposób oraz czas zużycia, produkcji, a także magazynowania energii. Pozwala też m.in. na zarządzanie taryfami, redukcję popytu obciążenia, maksymalizację zużycia energii z OZE czy zarządzanie eksportem do sieci głównej. Wszystko to przekłada się na niezawodność, niższe koszty energii i zrównoważony rozwój za sprawą niższych emisji CO2 do atmosfery. Rozwiązanie Schneider Electric jest przy tym bezpieczne i łatwe w użyciu.

Obsługę EcoStruxureMicrogrid Advisor ułatwia czytelny interfejs.Platforma, za sprawą zaawansowanych algorytmów, umożliwia optymalną kombinację licznych rozproszonych źródeł energii w wielu przypadkach ich użycia. Architektura rozwiązania obejmuje dwie główne części: serwer w chmurze oraz kontroler. Serwer EcoStruxureMicrogrid Advisor to platforma chmurowa hostowana przez Microsoft Azure, co przekłada się na maksimum cyberbezpieczeństwa. Jest ona odpowiedzialna za pozyskiwanie danych takich jak: temperatura, ograniczenia w poborze mocy czy cena energii w czasie rzeczywistym, zachowując dane historyczne, prognozę algorytmów i planowanie działania urządzeń w ramach mikrosieci – tłumaczy Krzysztof Burek, lider aplikacji produktowych dla energetycznej automatyki zabezpieczeniowej w Schneider Electric.

Nagrodzony system zarządzania energią współpracuje z innymi rozwiązaniami Schneider Electric, takimi jak choćby EcoStruxureMicrogridOperation. Jest to oprogramowanie zapewniające stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii we wszystkich warunkach pracy sieci. Architektura jest również kompatybilna z produktami firmy Schneider Electric z obszaru dystrybucji energii elektrycznej czy rozproszonych źródeł energii.

Źródło: Schneider Electric

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę