Samochód niczym powerbank

Samochód niczym powerbank ABB

Już niedługo kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli wykorzystać energię, która jest magazynowana w baterii samochodu, nie tylko na potrzeby samej jazdy. ABB we współpracy z francuską firmą DREEV rozwija nową stację do ładowania w technologii Vehicle-to-Grid. W projekt zaangażowany jest także zespół ABB w Polsce.

Firma ABB nawiązała ważną dla rozwoju i popularyzacji rynku elektromobilności współpracę z francuskim DREEV. W ramach kontraktu szwajcarski gigant dostarczy swoje najnowsze stacje dwukierunkowego ładowania o mocy 11 kW, opracowane w technologii Vehicle-to-Grid (V2G). Swój wkład w przygotowanie rozwiązania mają Polacy – Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB w Krakowie współpracuje w dostarczeniu oprogramowania niezbędnego dla aplikacji V2G.

Ekologiczna lokata

W jaki sposób działa ta technologia i co dzięki temu może zyskać użytkownik, opowiada Katarzyna Sobótka, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB w Polsce: – Dotychczas samochód podbierał energię jednokierunkowo do baterii, za pośrednictwem stacji ładującej z sieci elektrycznej. Dzięki nowemu rozwiązaniu dwukierunkowego ładowania bateria w aucie pełni rolę mobilnego magazynu energii. Pozwoli to np. właścicielom flot na generowanie oszczędności dzięki możliwości zwrotu nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. Skorzysta na tym środowisko, ale i portfel użytkownika.

Dzięki integracji rozwiązań ABB z oprogramowaniem DREEV kierowcy pojazdów elektrycznych będą mogli przesłać nadwyżkę mocy z powrotem do sieci. Oprócz niezależności i bezpieczeństwa, jakie gwarantuje taki „powerbank na kółkach”, właściciele pojazdów elektrycznych będą mogli wygenerować nawet do 20 euro oszczędności miesięcznie na każdego posiadanego elektryka. Wygospodarowana nadwyżka powoduje, że zastosowanie rozwiązania V2G rzeczywiście zmniejsza całkowity koszt eksploatacji pojazdu z silnikiem elektrycznym. To istotny krok w stronę popularyzacji tego środka transportu na terenie Europy. 

Frank Muehlon, szef globalnej działalności ABB zajmującej się rozwiązaniami dla infrastruktury mobilnej, powiedział: – ABB jest światowym liderem na rynku rozwiązań do szybkiego ładowania. Cieszymy się, że możemy wesprzeć DREEV w aktywnym tworzeniu sprawniejszej sieci dzięki technologii V2G. Nasza współpraca z DREEV jest obecnie jedną z najważniejszych tego typu inicjatyw na światowym rynku.

Lekka i kompaktowa stacja ładowania o mocy 11 kW zapewnia szybkie i elastyczne ładowanie. Jest w pełni kompatybilna z obecnymi i projektowanymi pojazdami elektrycznymi. Jednocześnie spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące standardów sieci elektroenergetycznej.

ABB jest liderem w dziedzinie ładowania pojazdów elektrycznych, ale również jednym z wiodących dostawców w sektorze usług komunalnych. Vehicle-to-Grid łączy te dwa obszary i jest konkretną odpowiedzią na wyzwania energetyczne, przed którymi stoją operatorzy sieci.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę