Roboty współpracujące pomogą w centrum technologii ABB

ABB

Firma ABB planuje otowrzyć swoje centrum technologii dla opieki zdrowotnej przy kampusie Texas Medical Center w Houston. Zapowiedziała również wprowadzenie robotów współpracujących do laboratoriów medycznych.

Placówka, której otwarcie zaplanowano na październik 2019 r., będzie pierwszym centrum badań ABB w dziedzinie opieki zdrowotnej. Firma będzie współpracować z personelem medycznym, naukowcami i inżynierami TMC nad budową niechirurgicznych zrobotyzowanych systemów medycznych, wykorzystywanych w logistyce oraz zautomatyzowanych technologiach laboratoryjnych nowej generacji.

Rozwijane w Houston nowe procesy laboratoryjne przyspieszą manualne medyczne prace w laboratoriach, ograniczając i eliminując wąskie gardła, a także poprawi ich bezpieczeństwo – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej. – Dotyczy to w szczególności badań nad nowymi zaawansowanymi technicznie terapiami, w tym antynowotworowymi, w których Texas Medical Center jest pionierem. Obecnie badania w tym zakresie wymagają przeprowadzania manualnych i czasochłonnych testów - dodaje.

Roboty umożliwią bardziej efektywną pracę

Czynnikiem ograniczającym liczbę pacjentów, jakich można poddać leczeniu, jest konieczność zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów medycznych, którzy znaczną część swojego czasu przeznaczają na wykonywanie powtarzalnych zadań o niewielkiej wartości dodanej, jak przygotowywanie slajdów czy wirówek laboratoryjnych. Zatrudnienie robotów do zautomatyzowania tych czynności pozwoliłoby specjalistom skupić się na efektywnej i wymagającej większych umiejętności pracy. Z drugiej strony dzięki znacznemu przyspieszeniu badań więcej pacjentów zyskałoby dostęp do leczenia.

Po przeanalizowaniu procesów laboratoryjnych, które obecnie są przeprowadzane manualnie, ABB oszacowała, że dzięki automatyzacji możliwe jest zwiększenie liczby testów medycznych przeprowadzanych w skali roku nawet o 50%. Ponadto powierzenie powtarzalnych czynności robotom odciążyłoby ludzi, którym taka praca grozi urazami spowodowanymi powtarzającym się wysiłkiem.

Powtarzalność pracy

W miarę starzenia się populacji kraje muszą przeznaczać coraz większą część swojego PKB na opiekę zdrowotną. Oprócz poprawy jakości leczenia, zwiększenie wydajności w opiece zdrowotnej dzięki automatyzacji mogłoby przyczynić się do złagodzenia niektórych problemów społecznych, politycznych i finansowych. Według wewnętrznych szacunków firmy ABB zapotrzebowanie rynku na niechirurgiczne roboty medyczne osiągnie prawie 60 000 do 2025 r., co oznacza niemal czterokrotny wzrost w stosunku do 2018 r.

Roboty współpracujące ABB, które już działają na całym świecie w laboratoriach badających żywność i napoje, sprawdzą się również w placówkach medycznych, ponieważ mogą pracować bezpiecznie i wydajnie obok ludzi, bez konieczności wygradzania stref bezpieczeństwa. Roboty będą wykonywać szereg powtarzalnych, delikatnych i czasochłonnych czynności, takich jak odmierzanie dawek, mieszanie i pipetowanie, a także przygotowywanie sterylnych instrumentów oraz załadunek i rozładunek wirówek.

Biznes robotyki ABB należy do pionierów w dziedzinie robotów przemysłowych i współpracujących oraz zaawansowanych usług cyfrowych. Jako jeden z największych na świecie globalnych dostawców robotów, biznes ten działa w 53 krajach i ponad 100 lokalizacjach. ABB dostarczyła już ponad 400 tys. rozwiązań z zakresu robotyki w różnych branżach przemysłu i szerokiej gamie zastosowań.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę