Roboty do spawania łukowego

Roboty do spawania łukowego firmy KUKA KUKA

Roboty spawalnicze firmy KUKA wyróżniają się znacznie zwiększoną produktywnością, która jest możliwa dzięki zintegrowanym etapom procesu, skróconym czasom cyklu i długim okresom międzykonserwacyjnym.

Klienci z centralnych sektorów produkcji w przemyśle motoryzacyjnym i metalowym cenią sobie efektywną automatyzację złożonych zadań spawalniczych oraz ich perfekcyjną realizację aż do najmniejszej spoiny. Wszystko to odbywa się przy zachowaniu wysokiej stabilności systemu. Dzięki pionierskim rozwiązaniom w zakresie automatyzacji spawania i inteligentnej robotyce KUKA jest doskonale przygotowana, by sprostać tym wyzwaniom.

Roboty do spawania łukowego KUKA w praktyce

Robot spawalniczy KUKA cechuje się wytrzymałością i elastycznością, dzięki czemu nadaje się do szerokiego zakresu zadań spawalniczych. Do niewielkich przestrzeni roboczych i miejsc o ograniczonym dostępie oferowane jest szerokie spektrum torów jezdnych, pozycjonerów i obrotników. Bogata oferta firmy i wieloletnie doświadczenie okazują się szczególnie cenne w przypadku wysoko zautomatyzowanych i powiązanych linii produkcyjnych w przemyśle samochodowym i produkcji komponentów.

robot spawalniczy KUKA

KUKA wspiera również produkcję małoseryjną i producentów początkujących dzięki intuicyjnym programom szkoleniowym i własnemu systemowi programowania offline. Firma dostarcza odpowiednie rozwiązania do spawania blach grubych, takie jak systemy śledzenia spoin i oprogramowanie do wielowarstwowych struktur spoin.

Nie każdy robot spawalniczy jest taki sam

Przemysłowy robot do spawania łukowego musi sprostać wielu wyzwaniom jednocześnie. Oprócz absolutnej jakości i niezawodności powinien ułatwiać operatorowi kontrolę oraz zapewniać wysoką wydajność.

Wykorzystując sprawdzony, 6-punktowy program KUKA do procesu spawania łukowego, wspólnie opracowywany jest odpowiedni system zrobotyzowany, który optymalnie wspiera wydajność pracy personelu ludzkiego i zapewnia dodatkową pomoc w decydujących momentach.

robot spawalniczy KUKA

6 zalet robotów do spawania łukowego KUKA

1. Najwyższa jakość mimo presji czasu

Warunki produkcji są niezwykle trudne, a presja czasu ogromna. Mimo to klienci wymagają 100% jakości. Indywidualne systemy zrobotyzowane oferują wyjątkową dokładność ścieżek ruchu, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi spawanie robotem metodą MIG/MAG, TIG, plazmą czy też spawanie specjalne.

2. Sukces pomimo presji cenowej

Ceny w sektorze produkcji będą gwałtownie wzrastać. Odniesienie sukcesu wymaga ciągłego wychodzenia o krok przed konkurencję. KUKA pomaga uzyskać wyraźną przewagę na wysoce konkurencyjnym rynku poprzez wykorzystanie rozwiązań automatyzacji spawania opartych na robotach i w pełni dostosowanych do potrzeb klienta.

3. Standaryzowane, a jednocześnie indywidualne

Przygodę z automatycznym spawaniem można rozpocząć z modułowym portfolio cell4_arc firmy KUKA. Produkty cell4_arc są łatwo dostępne i indywidualnie skonfigurowane do stali lub aluminium – dzięki temu rozwiązują problemy każdej wielkości. Zapewniają najwyższą wydajność produkcji i kompaktowe rozwiązania nawet w ograniczonych przestrzeniach.

4. Prostota i łatwość obsługi

Innowacyjne technologie oprogramowania – takie jak KUKA.ArcTech czy KUKA.SeamTech – umożliwiają szybkie i łatwe programowanie spoin. Ready2_pilot w połączeniu z prekonfigurowanymi źródłami ułatwia rozpoczęcie pracy.

5. Monitorowanie procesów na miejscu

W celu zapewnienia najwyższej jakości spawania parametry procesu można bez problemu wprowadzać do nowego oprogramowania danych procesowych firmy KUKA i porównywać z wartościami granicznymi. Monitorowanie odbywa się bezpośrednio na kontrolerze robota – bez dodatkowego sprzętu.

6. Dowolnie konfigurowalny system modułowy

Dzięki kompatybilnym jednostkom liniowym można bez problemów zwielokrotnić przestrzeń, której potrzebuje do pracy robot do spawania łukowego. Wysoce precyzyjne pozycjonery mogą być również zadokowane do robotów.

Właściwy robot do każdego zastosowania

Od najmniejszych podzespołów w przemyśle meblarskim po kompletne panele boczne do wagonów towarowych – KUKA posiada w ofercie odpowiedniego robota dla każdej branży. Od kompaktowego KR AGILUS KR 6 R700 o zasięgu 726 mm do KR IONTEC KR 20 R3100 o zasięgu 3.101 mm.

robot spawalniczy KUKA

Dzięki 6-osiowym systemom kinematycznym firma oferuje szerokie spektrum komponentów. W przypadku spawania większych elementów wszystkie roboty mogą przemieszczać się na jednostkach liniowych KUKA na odległość do 30 m. Szeroka oferta pozycjonerów – od jedno- do pięcioosiowych, w różnych rozmiarach i o różnej ładowności – zapewnia optymalną dostępność podczas spawania. Wszystkie dodatkowe osie mogą być sterowane przez kontroler KR C5.

Jakość wynikająca z najwyższej precyzji

Dzięki wyjątkowej dokładności ścieżek ruchu robotów nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych przeróbek. Programowalne wartości graniczne dla zestawów danych parametrów spoiny zapewniają przestrzeganie jej parametrów. Zintegrowane zarządzanie zestawem danych zapewnia najwyższą jakość spoin.

Z generacji na generację pojawiają się coraz lepsze możliwości techniczne – zarówno robota, jak i kontrolera. W połączeniu z najwyższej klasy serwisem produkcja staje się coraz bardziej efektywna. Zapewniają to m.in. ekranowane, bezobsługowe okablowanie robotów oraz seryjnie uszczelnione komory olejowe przekładni.

Źródło: KUKA

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę