Raspberry Pi 5 dostępne w ofercie Farnell

Raspberry Pi 5 dostępne w ofercie Farnell Farnell

Całkowicie nowe Raspberry Pi 5 z pamięcią 4 GB i 8 GB są już dostępne w sprzedaży z wysyłką w dniu zamówienia od Farnell, wyłącznego globalnego licencjobiorcy Raspberry Pi. 

Nowe komputery jednopłytkowe mają czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Arm Cortex-A76 2,4 GHz z 512 KB pamięci podręcznej L2 i 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 oraz wbudowaną dwupasmową łączność Wi-Fi i Bluetooth 5. Wszystkie te cechy pozwalają znacznie poszerzyć zakres potencjalnych zastosowań. Układ kontrolera WE/WY RP1, opracowany przez Raspberry Pi, stanowi rewolucyjną zmianę w zakresie wydajności interfejsu.

Raspberry Pi 5 uzupełnia szereg nowych akcesoriów, w tym obudowa z wbudowanym wentylatorem o zmiennej prędkości pracy. Dla osób szukających możliwości używania Raspberry Pi 5 pod dużym obciążeniem bez obudowy, dostępne jest alternatywne rozwiązanie chłodzące w postaci aktywnego układu chłodzenia. Nowy zasilacz 27 W USB-C PD dostarcza prąd o maksymalnym natężeniu 5 A przy napięciu 5,1 V, co pozwala Raspberry Pi 5 na zasilanie szerokiej gamy urządzeń peryferyjnych.

Deweloperzy będą pod wrażeniem dwu-, a nawet trzykrotnie większej wydajności Raspberry Pi 5 w porównaniu do modelu Raspberry Pi 4 oraz równie imponujących ulepszeń interfejsu dla kamer, wyświetlaczy i urządzań peryferyjnych USB. Raspberry Pi 5 wyznacza nowe standardy w dziedzinie wydajności komputerów jednopłytkowych i cieszymy się, że są dostępne w sprzedaży z możliwością szybkiej wysyłki – to kolejna zaleta wynikająca z korzystania z usług wyłącznego globalnego licencjobiorcy – powiedział Romain Soreau, SBC Global Lead, Farnell.

Raspberry Pi 5 to największy, trwający ponad pół dekady, program inżynieryjny, jaki kiedykolwiek zrealizowaliśmy. Wydajność gotowego produktu jest niesamowita: to bezkompromisowy komputer stacjonarny z systemem Linux za jedyne 60 USD. Farnell jest licencjobiorcą Raspberry Pi od momentu wprowadzenia oryginalnego produktu na rynek w lutym 2012 roku, a teraz jest naszym jedynym licencjobiorcą. Cieszymy się, że możemy z nimi współpracować, aby wprowadzić nasz najnowszy i najpotężniejszy flagowy produkt dla globalnych odbiorców – powiedział Eben Upton, CEO w Raspberry Pi.

Kluczowe cechy nowe go komputera jednopłytkowego Raspberry Pi 5:

 • Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Arm Cortex-A76 2,4 GHz z 512 kB pamięci podręcznej L2 i 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3. 
 • Procesor graficzny VideoCore VII. 
 • Pamięć LPDDR4X-4267 SDRAM. 
 • Łączność Wi-Fi 802.11ac 2,4 GHz i 5,0 GHz. 
 • Bluetooth 5.0/Bluetooth Low Energy (BLE). 
 • Gniazdo kart micro SD z obsługą szybkiego trybu SDR104. 
 • 2 × gniazda USB 3.0 obsługujące jednoczesną pracę z prędkością 5 Gb/s oraz 2 × gniazda USB 2.0. 
 • Gigabit Ethernet z obsługą PoE+ (wymaga PoE+ HAT). 
 • 2 × nadajniki-odbiorniki 4-torowe MIPI kamery/wyświetlacza. 
 • Interfejs PCIe 2.0 x1 do obsługi szybkich urządzeń peryferyjnych. 
 • Zasilanie 5 V/5 A DC (z obsługą PD). 
 • Standardowe 40-stykowe złącze Raspberry Pi. 
 • Zegar czasu rzeczywistego (RTC) zasilany z zewnętrznego akumulatora. 
 • Wbudowany przełącznik zasilania.

Źródło: Farnell 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę