PW i Exatel pracują nad rozwiązaniami dla technologii 6G

PW i Exatel pracują nad rozwiązaniami dla technologii 6G Pixabay

Wspólny projekt „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji” otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i będzie prowadzony w ramach współpracy Polska – Berlin/Brandenburgia.

Inicjatorem przedsięwzięcia poświęconego rozwojowi technologii telekomunikacyjnych szóstej generacji jest prof. Jarosław Turkiewicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Pomostem między światem akademickim a biznesem jest z kolei dr hab. inż. Teodor Buchner – związany jednocześnie z Wydziałem Fizyki i spółką Exatel, która prowadziła już m.in. projekt RAPID 5G. Politechnika i Exatel zrealizują swój projekt przy wsparciu niemieckich partnerów – Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (odpowiednik polskiej Sieci Łukasiewicz) oraz firmy VI Systems. Każdy z partnerów wniesie w prace nad rozwiązaniem swój wkład intelektualny, każdy z nich będzie również odpowiadał za konkretny odcinek technologiczny: od budowy i oprogramowania unikalnych źródeł oraz opartych na nich protokołów aż do poziomu testów technologii.

W planach jest demonstracja łącza telekomunikacyjnego, które strona polska przygotuje na bazie innowacyjnych komponentów dostarczonych przez stronę niemiecką. Chodzi o przygotowanie pełnego pakietu, który pozwoli na pełną komercjalizację nowej technologii. – Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z przemysłem otwiera nowe rynki i zarazem nowe obszary badawcze dla fotoniki czy telekomunikacji – mówi dr hab. inż. Teodor Buchner.

Przygotowywane rozwiązanie może przynieść jeszcze jedną ważną korzyść – zapewnienie europejskim użytkownikom autonomii technologicznej, której wagę podkreśliły zmiany i wyzwania pandemicznej rzeczywistości. Efektów prac możemy się spodziewać za 2 lata. Jak podkreślił badacz i ekspert ds. projektów R&D Exatel, kluczowa jest krótka perspektywa rynkowa. – Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerem akademickim, z którym mamy szansę świętować wdrożenia, a nie jedynie dzielić doświadczenie wieloletnich prac badawczo-rozwojowych – podsumowuje.

Źródło: Politechnika Warszawska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę