Co tam 5G. W Finlandii myślą już o 6G

YouTube

Jeszcze na dobre nie zadomowiła się technologia 5G, a do naszych drzwi zaczyna się zbliżać 6G. Z taką przynajmniej prezentacją pokazał się na targach Mobile World Congress Uniwersytet Oulu z Finlandii.

Projekt pokazany przez naukowców z Finlandii to oczywiście czysta teoria i zakłada on jedynie stworzenie podstaw dla kolejnej generacji. Nazywa się on 6G Flagship i zakłada wdrażanie rozwiązań i aplikacji sieci 5G podczas którego będą prowadzone testy, które w przyszłości będą wykorzystane do budowy sieci 6G.

Pomysły opracowane przez pracowników Oulu są śmiałe. Zakładają, że kolejna generacja to będzie wielka sieć połączonych ze sobą urządzeń. Najbardziej atrakcyjnie zapowiadają się szybkie podróże – czas przejazdu z Oulu do Helsinek, który trwa obecnie siedem godzin, za pomocą specjalnych tuneli skrócony ma być do jednej. 6G to także zdalna i szybka diagnoza medyczna, jeszcze bardziej inteligentne miasta, autonomiczne pojazdy itp, a propozycje najlepiej przedstawia poniższy film.

O tym, że wielki biznes na poważnie myśli już o kolejnej generacji świadczą też zapowiedzi takich firm jak LG. Koncern, wspólnie z  KAIST Institute, otworzył centrum badawcze, w którym będzie pracować nad siecią szóstej generacji. Szef centrum kreśli plany i wizje na najbliższe 10 lat.

 

Źródło: Telepolis, YouTube

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę