Prosty w obsłudze chwytak do wymagających zastosowań

Prosty w obsłudze chwytak do wymagających zastosowań OnRobot

Chwytak równoległy 2FG7 firmy OnRobot do pomieszczeń czystych, z certyfikatem IP67, jest najnowszym dodatkiem do gamy całkowicie elektrycznych, inteligentnych chwytaków.

Firma OnRobot wprowadziła do sprzedaży chwytak 2FG7 – kompletny, niedrogi, prosty w obsłudze i błyskawicznie gotowy do pracy chwytak równoległy, przeznaczony także do pomieszczeń czystych. Chwytak 2FG7 opracowano na potrzeby przedsiębiorstw różnej wielkości i charakteryzuje się on wyjątkowo krótkim czasem wdrożenia. Chwytak zaprojektowano do obsługi wymagających ładunków – nawet w ograniczonych przestrzeniach. 2FG7 doskonale sprawdzi się w produkcji krótkoseryjnej o wysokim stopniu zróżnicowania. Umożliwia szybki zwrot z inwestycji w wielu aplikacjach, w tym w obsłudze maszyn, przenoszeniu materiałów i montażu. 

Połączenie siły, funkcjonalności i łatwości programowania z małym rozmiarem sprawia, że 2FG7 jest dużym wsparciem produkcji – mówi Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot.

Maksymalne obciążenie użytkowe wynosi 11 kg, zewnętrzny zakres chwytu do 74 mm, a siła chwytu mieści się w zakresie 20–140 N. Wszechstronny chwytak 2FG7 z łatwością poradzi sobie z ciężkimi, a przy tym nieporęcznymi ładunkami. Choć 2FG7 jest mniejszy od chwytaków OnRobot RG2 i RG6 – a jednocześnie od nich silniejszy – dzięki swoim wymiarom (156 × 158 × 180 mm) bardzo dobrze sprawdza się w ograniczonej przestrzeni roboczej. To ważna zaleta w zakładach produkcyjnych, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, oraz tam, gdzie pole manewru jest niewielkie.

OnRobot, cobot na linii produkcyjnej

Bezproblemowa integracja 2FG7 z gamą produktów OnRobot i kompatybilność ze wszystkimi głównymi robotami współpracującymi i lekkimi robotami przemysłowymi umożliwia producentom szybką i prostą konfigurację stanowiska. Łatwość obsługi 2FG7 zapewnia wgląd podczas procesu wdrażania, znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na niestandardowe części i skraca okres zwrotu z inwestycji. Wdrożenie ułatwiają także funkcje inteligentnego sprzężenia zwrotnego, w tym wykrywanie chwytu i jego utraty.

Certyfikacja dla pomieszczenia czystego

Chwytak 2FG7 może być wykorzystywany do pracy w trudnych warunkach produkcyjnych. Poza certyfikatem IP67 posiada również certyfikat pracy w pomieszczeniach czystych (klasa ISO 5), który jest wymagany w wielu zastosowaniach w przemyśle farmaceutycznym i elektronicznym. Jest również zgodny z normą ISO/TS 15066 dotyczącą oceny ryzyka związanego z przestrzenią roboczą.

2FG7 jest zasilany zintegrowanym silnikiem elektrycznym, co zapewnia szereg korzyści w porównaniu z systemami chwytakowymi opartymi na układach pneumatycznych. Można łatwo zaprogramować ustawienia siły, prędkości i skoku za pomocą intuicyjnego interfejsu oprogramowania. Chwytak doskonale nadaje się do krótkoseryjnej – umożliwia szybką regulację ustawień w zależności od obsługiwanych części.

Precyzja zapewniona przez silnik elektryczny 2FG7 pozwala na uzyskanie rozdzielczości pozycji palców wynoszącej 0,1 mm i czasu chwytania 200 mm/s. Dla użytkowników końcowych możliwość precyzyjnej regulacji skoku, zasięgu i pozycji palców oznacza elastyczność w szerokim zakresie aplikacji. Standardowe chwytaki pneumatyczne charakteryzują się ograniczoną kontrolą siły i niską rozdzielczością poprzez regulację ciśnienia powietrza. Ponadto systemy pneumatyczne nie oferują inteligentnego wykrywania uchwytu i mogą negatywnie wpływać na jakość powietrza poprzez uwalnianie zanieczyszczeń do środowiska pracy.

Źródło: OnRobot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę