Projekt elektryczny z wykorzystaniem cyfrowego bliźniaka w ofercie Alexander Bürkle

Alexander Bürkle

Usprawnione procesy projektowania z wykorzystaniem techniki "cyfrowych bliźniaków". Podsumowuje to zasadę, zgodnie z którą firma Alexander Bürkle organizuje ostatnio swoje projekty i montaż szaf sterowniczych. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem Platformy EPLAN.

Koncepcja "Smart building" pojawiła się półtora roku temu

Półtora roku temu zarząd postanowił konsekwentnie rozwijać usługi inżynieryjne w tym obszarze i pokazywać klientom drogę do Przemysłu 4.0, stosując nową koncepcję planowania systemów elektrycznych. Zaczęto od inżynierii usług budowlanych. - Wymieniliśmy oprogramowanie ECAD na EPLAN, dające najlepsze możliwości kompleksowego wykorzystania danych – od wstępnej koncepcji do szczegółowego planowania i oddania do eksploatacji - mówi Fabian Camek, dyrektor techniczny.

Korzyści z projektowania rozdzielnic budynkowych za pomocą EPLAN Cogineer i narzędzi do planowania wstępnego można opisać jednym zdaniem: "Podczas, gdy projektant - zwykle na miejscu w siedzibie klienta - konfiguruje rozdzielnicę oraz wybiera i przypisuje komponenty metodą drag&drop, system ECAD przejmuje prace projektowe w tle". Podstawowe prace planistyczne są zatem wykonywane automatycznie aż do najdrobniejszych szczegółów. Etykietowanie połączeń i przewodów - również automatycznie przeprowadzane później - jest już ustalone, podobnie jak struktura przestrzenna szafy sterowniczej.

Drugi etap: szafy sterownicze dla Przemysłu 4.0

W drugim etapie Alexander Bürkle przeniósł te zasady do inżynierii szaf sterowniczych dla klientów przemysłowych, takich jak czołowi producenci obrabiarek. Również tutaj rośnie znaczenie inżynierii, dlatego ważne jest zintegrowane planowanie i projektowanie elektryczne na platformie EPLAN, które zaczyna się od EEC One.Planowanie wstępne odbywa się za pomocą EPLAN Preplanning, projektowanie przestrzenne szaf sterowniczych za pomocą EPLAN Pro Panel, a do projektu sterowania hydraulicznego i pneumatycznego wykorzystuje się EPLAN Fluid.

Duży popyt na dane komponentów

Ważny warunek wstępny automatycznego projektowania i montażu szaf sterowniczych musiał zostać spełniony wcześniej. Wszystkie komponenty niezbędne do montażu rozdzielnic budynkowych, a w kolejnym etapie szaf sterowniczych są przechowywane w EPLAN wraz ze wszystkimi charakterystycznymi danymi i wymiarami. Trzy osoby z działu projektowania elektrycznego rejestrują nowe komponenty zgodnie ze znormalizowanymi wytycznymi, przechowywanymi w "Style Guide" i wprowadzają je do bazy komponentów Alexander Bürkle.

Baza danych komponentów jako podstawa "cyfrowego bliźniaka"

Dlatego logiczne jest, że Alexander Bürkle oferuje tę usługę również klientom z sektora przemysłowego. Dostarczanie danych komponentów zgodnie ze standardami „Style Guide” to projekt, który jest realizowany niezależnie od projektu szafy sterowniczej. Zapotrzebowanie na dane jest duże, ponieważ dla inżynierów mechaników i ich klientów dane te opisują "cyfrowego bliźniaka", np. wirtualny obraz maszyny lub systemu, który można zaktualizować do jego rzeczywistej reprezentacji przez cały czas użytkowania. 

Źródło: Alexander Bürkle

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę