PigeonBot - latający robot przypominający ptaka

TechCrunch

Najbardziej znani i wykształceni mechanicy na świecie walczą o odtworzenie robota, przypominającego ptaka, który porusza się bez wysiłku, z elegancją oraz gracją. PigeonBot to nowy wynalazek stworzony przez specjalistów ze Stanford.

Profesor inżynierii mechanicznej David Lentink zebrał swoich doktorantów w celu zbadania biomechaniki mechanizmu morficznego skrzydła ptasiego i ucieleśnienia tych spostrzeżeń w robocie, który ma prawdziwe lotne pióra.

Używając 40 prawdziwych gołębich piór i superlekkiej ramy zespół stworzył prostą maszynę latającą, która nie czerpie siły z piór - ma śmigło z przodu - ale używa ich do kierowania i manewrowania przy użyciu tego samego typu zginania i przekształcania się, jak robią to same ptaki podczas szybowania.

Jest to coś, co może pomóc w ulepszeniu konstrukcji skrzydeł samolotów, które obecnie pod wieloma względami opierają się na zasadach ustalonych ponad sto lat temu. Samoloty pasażerskie oczywiście nie muszą nurkować ani spadać w krótkim czasie, ale drony i inne małe jednostki mogą uznać tę umiejętność za niezwykle przydatną.

 

© Instom

 

 

 

Źródło: CruchTech

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę