Pierwszy polski partner giełdy energii elektrycznej Nord Pool

Pierwszy polski partner giełdy energii elektrycznej NordPool Pixabay

Platforma LUXtrade autorstwa Transition Technologies, wspierająca procesy biznesowe m.in. w handlu energią elektryczną, jako pierwsza w Polsce otrzymała certyfikację na giełdzie Nord Pool w zakresie obsługi rynku IDM (Intraday Market). To oficjalne partnerstwo zawarte w zgodzie z ISV (Independent Software Vendor) poprzedzone zostało testami gwarantującymi bezpieczeństwo korzystania znowej formy handlu energią.

Wielofunkcyjny i wielomodułowy system LUXtrade jest stale rozwijany i dostosowywany do nowych możliwości handlu na rynkach energii. Obecnie jest on w pełni gotowy do obsługi wszystkich operacji giełdowych realizowanych na platformie Nord Pool w zakresie Rynku Dnia Bieżącego. Dzięki tej kooperacji klienci zyskują dostęp do nowej, w pełni bezpiecznej formy handlu energią z wykorzystaniem aplikacji FX Trade, która do tej pory była wykorzystywana także na innych platformach giełdowych.

Na platformie giełdowej Nord Pool maklerzy z poszczególnych regionów posiadają dostęp tylko do ofert, których fizyczna dostawa jest możliwa. Zbierając informacje od operatorów sieci przesyłowych, operator rynku umożliwia dokonywanie transakcji transgranicznych.Handel możliwy jest na instrumentach godzinowych i blokowych, których okresy definiowane są przez uczestników, a rozliczanie transakcji obywa się w euro. Bramki handlowe zamykają się godzinę przed rozpoczęciem fizycznej dostawy. W kontekście obsługi operacje wykonywane na Intraday Nord Pool są zbliżone do tych dostępnych już wcześniej w Polsce.

Podjęcie współpracy z Nord Pool jest dla nas ważnym wydarzeniem, tym bardziej, że jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała taki certyfikat. Jest to potwierdzenie tego, że Transition Technologies jest godnym zaufania partnerem, a dzięki takiej kooperacji realnie przyczyniamy się do wzrostu zainteresowania handlem na międzynarodowych rynkach energii, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Gratuluję zespołowi Dawida Wójtowicza zintegrowaniu naszych systemów z kolejną platformą giełdową – mówi Ewa Kwapis, dyrektor ds. rynku energii w Transition Technologies.

Realizacja integracji systemu LUXtrade z platformą Nord Pool została wykonana wyjątkowo sprawnie w dużej mierze dzięki wzorowej komunikacji z operatorem rynku. Współpraca zespołu projektowego z wsparciem technicznym naszego partnera zakończyła się osiągnięciem postawionych celów i przygotowaniem funkcjonalności realnie zwiększających efektywność działań biznesowych uczestników rynku – mówi Dawid Wójtowicz, ekspert ds. integracji z zewnętrznymi platformami giełdowymi w Transition Technologies. Kooperacja Transition Technologies z platformą Nord Pool będzie konsekwentnie rozwijana w celu stałego udoskonalania procesów handlowych. W pierwszej kolejności będzie to rozwój mechanizmów algo-trading oraz integracja w zakresie rynku dnia następnego (DAM).

Źródło: Transition Technologies


 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę