Oświetlenie LED wraz ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem dla hali produkcyjnej

Oświetlenie LED ze sterowaniem i kompleksowym wykonaniem Luxon

Firma NEU-JKF stanęła przed koniecznością wymiany oświetlenia w swojej hali produkcyjnej. Głównymi założeniami było obniżenie zużycia energii oraz poprawa warunków pracy operatorów maszyn. Po przeanalizowaniu różnych propozycji spółka zdecydowała się na współpracę z firmą Luxon.

Wymiana oświetlenia przy możliwie największej redukcji zużycia energii elektrycznej

Zlecenie dotyczyło wymiany oświetlenia wraz z jego zainstalowaniem oraz dobranie odpowiedniego sterowania w hali produkcyjnej. Oznaczało to, że zastosowane rozwiązania miały zapewnić maksymalnie najlepsze doświetlenie stanowisk roboczych, ale konieczne było również maksymalne zredukowanie zużycia energii elektrycznej. Z uwagi na fakt, iż była to hala produkcyjna, konieczne było dopasowanie odpowiednich opraw. W pomieszczeniach tych nie panowały wysokie temperatury i nie było dużego zapylenia, stąd też wymagania nie były zbyt wygórowane.

oświetlenie LED w hali produkcyjnej

Główne założenia, które kierowały nami podczas wyboru Luxon LED jako dostawcy nowego oświetlenia, było obniżone zużycie energii elektrycznej oraz poprawa warunków pracy operatorów maszyn.
Marcin Dziwak, prezes NEU-JKF


Oprawa o wysokiej efektywności świetlnej przy jednoczesnej redukcji liczby punktów

Po przeanalizowaniu wytycznych klienta i w oparciu o uzyskane parametry, zaproponowane zostały oprawy Luxon Industrial 6.0 MAX. Oświetlenie to wyróżnia się wysoką efektywnością świetlną – 180 lm/W. Przeprowadzono także optymalizację projektu oświetlenia, co pozwoliło zredukować liczbę punktów świetlnych. Dodatkowo zaprojektowano system sterowania DALI, który dzięki podziałowi na różne strefy umożliwił maksymalne wykorzystanie światła naturalnego dochodzącego ze świetlików. W efekcie możliwe było obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Ważnym dokonaniem było jednak przeprowadzenie montażu oświetlenia, bez konieczności zatrzymania produkcji.

oświetlenie LED w hali produkcyjnej


Korzyści dla klienta

  • redukcja zużycia energii elektrycznej o 75%,
  • dwukrotny wzrost średniego natężenia oświetlenia,
  • poprawa komfortu pracy uzyskana dzięki neutralnej temperaturze barwowej oświetlenia: 4000 K,
  • system sterowania DALI z indywidualną adresacją opraw oraz czujnikami światła,
  • kompleksowa obsługa podczas przeprowadzonej modernizacji: oświetlenie + sterowanie + wykonawstwo.

Dodatkowym wyzwaniem było przeprowadzenie prac montażowych na ruchu, czyli nie zatrzymując działań produkcyjnych firmy NEU – JKF.
Hubert Świtała, Key Account Manager


 

Podsumowanie realizacji

  • Dostarczono na obiekt 158 opraw
  • Skylight LED – dzięki zastosowaniu oprawy Skylight zwiększono widoczność i bezpieczeństwo na zewnątrz budynków.
  • Industrial LED – oprawy te charakteryzują się efektywnością świetlną 180 lm/W. Dzięki zastosowaniu oprawy Industrial poprawiono warunki pracy operatorów maszyn.

oświetlenie LED budynkuNEU-JKF Sp. z o.o. to firma, która działa od 1997 r. Jej specjalnością jest dostarczanie kompletnych instalacji odpylania i transportu pneumatycznego dla różnych gałęzi przemysłu. Spółka stawia na sprawdzone i nowoczesne systemy oczyszczania powietrza, z których mogą skorzystać zarówno duże zakłady, jak i małe firmy rzemieślnicze. Przedsiębiorstwo brało pod uwagę wykonanie oświetlenia, jednak nie miało konkretnych wymagań. Po poznaniu specyfiki działalności i wstępnych oczekiwań przygotowana została oferta pakietowa, która zakładała kompleksowe wykonanie oświetlenia i sterowania wraz z usługą montażu. Po przeanalizowaniu propozycji, firma zdecydowała się na współpracę z firmą Luxon.

Źródło: Luxon

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę