Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark

Ostatni etap budowy farmy PV Wielbark Energa

Zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania  farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano niemal 105 tys. sztuk o łącznej mocy około 48 MW. Farma będzie składać się z niemal 150 tys. paneli o łącznej mocy 62 MW. Ma ruszyć w 2023 r., po ukończeniu rozbudowy pobliskiego Głównego Punktu Zasilania.

PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelowo ma dysponować mocą zainstalowaną ok. 62 MW, z czego ok. 54 MW ma wsparcie w ramach aukcji OZE. Inwestycja budowana jest etapami a poszczególne instalacje uruchamiane są po przyłączeniu do sieci.

– Dotychczas wybudowano i przyłączono do sieci instalacje o łącznej mocy około 12 MW.  W 2023 r. Energa Wytwarzanie planuje zwiększyć moc farmy o 50 MW,  co sumarycznie da 62 MW mocy zainstalowanej. Cała inwestycja, ma się finalnie zakończyć latem 2023 r. – mówi Jan Karasowski z Biura Rozwoju, Innowacji i Regulacji Energi Wytwarzania.  

Obecnie prowadzone są jeszcze prace związane z systemami łączności, zabezpieczeń oraz monitoringu, a także prace porządkowe na terenie całej inwestycji.

Łączna powierzchnia farmy PV Wielbark to ok. 119 ha. Jej realizacja wymagała pozyskania 56 pozwoleń na budowę i wymaga użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Całość składać się będzie łącznie z niemal 150 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej od 330 do 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów (falowników).

Kolejnym etapem projektu jest rozbudowa Głównego Punku Zasilania Wielbark, co pozwoli na przyłączenie farmy do sieci elektroenergetycznej przez Energę Operatora. Szacunkowo farma będzie mogła produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej, co pozwoli zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych.

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę