Oprogramowanie inżynierskie w Polsce

COPA-DATA

O sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem, coraz większych wymaganiach rynku oraz ostrzejszej konkurencji, które przekładają się na dynamiczny rozwój sektora oprogramowania inżynierskiego rozmawiamy z Maciejem Stopą, inżynierem ds. sprzedaży w firmie Copa-Data Polska.

Jak wygląda obecnie rynek oprogramowania inżynierskiego w Polsce z Państwa perspektywy?

Obecnie w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na systemy typu SCADA/MES, a ten trend z pewnością zostanie utrzymany przez najbliższe lata. W dobie dużej konkurencji konieczne jest sprawne zarządzanie oraz efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów. Przedsiębiorcy dostrzegają korzyści wynikające z zastosowania oprogramowania inżynierskiego i coraz częściej decydują się na nowe inwestycje. Dotyczy to nie tylko dużych zakładów przemysłowych, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Z drugiej strony, producenci oprogramowania ciągle udoskonalają swoje rozwiązania, oferując nowe funkcje zgodnie z wymaganiami rynku.

Jakie największe bariery widzą Państwo w trakcie wdrażania i użytkowania oprogramowania inżynierskiego w firmach przemysłowych?

Większość firm przemysłowych posiada własne działy utrzymania ruchu. Barierą w trakcie wdrażania oprogramowania, ale także podczas użytkowania może okazać się nieodpowiednie przeszkolenie osób lub też braki kadrowe. Kolejne problemy mogą wynikać z zastosowania systemów, w których wprowadzanie zmian w projektach jest bardzo skomplikowane. Tworzenie projektów wymaga niejednokrotnie wielu godzin pracy inżynierów. Oprogramowanie w odniesieniu do IIoT oraz Industry 4.0 powinno pozwolić na szybki i wydajny inżyniering. Parametryzacja zamiast programowania, gotowe szablony projektów i raportów, predefiniowane funkcje i ergonomiczny interfejs to cechy systemu, które z pewnością ułatwiają zarządzanie projektami.

Jakie błędy popełniają firmy przy zakupie oprogramowania inżynierskiego i w jaki sposób można im zapobiec?

Podjęcie decyzji o wdrożeniu oprogramowania inżynierskiego to droga w dobrym kierunku. Niewątpliwie przyczyni się to do usprawnienia pracy, ale także redukcji kosztów, a w przyszłości do zwiększenia wydajności. Jednym z głównych błędów jakie popełniają przedsiębiorcy to wybór zamkniętego środowiska, które utrudnia lub uniemożliwia komunikację z innymi systemami. Innowacyjne oprogramowanie umożliwia wymianę danych z systemami klasy ERP (zenon SAP Interface), bezpieczne udostępnianie danych (zenon Process Gateways), ale także łatwą integrację z istniejącym sprzętem poprzez liczne protokoły komunikacyjne. Podejmując decyzje o zakupie oprogramowania inżynierskiego należy pamiętać, aby zapewniało otwartość, skalowalność, elastyczność oraz spełniało standardy bezpieczeństwa.

Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie oprogramowania inżynierskiego w przedsiębiorstwie przemysłowym?

Wdrożenie oprogramowania inżynierskiego może przynieść wiele korzyści, nie tylko dla kadry zarządzającej, ale również dla pozostałych pracowników. Nowoczesne systemy oferują obecnie coś więcej niż tylko monitorowanie, wizualizację i gromadzenie danych procesów produkcyjnych. Rozwiązania typu „zenon Smart Checklist” oraz „zenon Paper on Glass”, pozwalają na uniknięcie błędów wynikających z prowadzenia papierowej dokumentacji. Istnieją również moduły pozwalające na dokładną analizę danych z przeszłości (zenon Process Recorder), w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość oraz zapewnienia ciągłości produkcji. Automatyzacja procesów, maksymalizacja mocy produkcyjnych, wizualizacja zleceń, skrócenie przestojów, analiza i redukcja kosztów oraz odpowiednia komunikacja to kluczowe korzyści, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie całym przedsiębiorstwem.

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę