Od czego zależeć będzie sukces polskiego programu offshore?

Od czego zależeć będzie sukces polskiego programu offshore? Canva

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content.

Jako EDF Renewables chcemy wspierać polskie inwestycje w morską energetykę wiatrową naszym globalnym doświadczeniem zdobytym na wielu światowych rynkach. Jesteśmy międzynarodową firmą energetyczną z 11,7 GW mocy zainstalowanej netto w ponad 20 krajach. Projekty morskiej energetyki wiatrowej rozwijamy od ponad 10 lat – podkreśliła Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna EDF Renewables Polska.Już same rozstrzygnięcia dotyczące przyznania lokalizacji pokazały, że EDF Renewables przygotował najlepszą ofertę zagraniczną, uzyskując miejsce zaraz po dwóch polskich czempionach energetycznych. 

Uczestnicy dyskusji podkreślali istotną rolę, jaką w rozwoju nowego sektora przemysłowego odegra realizacja Polskiego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej. Reguluje to „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej", które zostało parafowane 15 września 2021 r. w Warszawie. Główne założenia dokumentu dotyczą udziału local content w realizacji inwestycji MEW oraz rozwoju rynku pracy na polskim offshore.

Postanowienia tej umowy to jedno, ale konkretne projekty pokazują, jak wcielić te założenia w życie. Tutaj, jako EDF Renewables, mamy bardzo szerokie i świeże doświadczenie. W połowie ubiegłego roku EDF Renewables uruchomiło pierwszą morską farmę wiatrową we Francji – Saint-Nazaire. W fazie budowy utworzyliśmy ponad 2300 miejsc pracy w kraju, w tym 1200 w samym regionie Loary. Chcielibyśmy przyjąć ten sam model angażowania lokalnych firm i kompetencji w rozwój projektów z naszymi partnerami w Polsce – podkreśliła Alicja Chilińska Zawadzka.

500 km wybrzeża Bałtyku to potencjał na gigantyczną elektrownię

Politycy, którzy brali udział w dyskusji, zwracali uwagę, że rozwój sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce to szansa nie tylko na stabilne dostawy taniej, zielonej energii, ale również impuls rozwojowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. To także nadzieja na poszerzenie kompetencji na rynku pracy oraz uwolnienie potencjału produkcji zielonych paliw.  

500 km naszego wybrzeża to potencjał na gigantyczną elektrownię. Wsparcie dla offshore musi w Polsce istnieć, nie mamy innego wyjścia. Przed inwestorami zajmującymi się morską energetyką wiatrową w Polsce tylko dobre czasy. Jeśli szukamy miejsca, w którym ma być w Polsce wytwarzany zielony wodór, to dziś już wiemy, że Bałtyk będzie naturalną do tego przestrzenią. Należy połączyć potencjały produkcji energii elektrycznej z offshore z zasobami wody, które daje morze – tłumaczy Stanisław Gawłowski, senator Platformy Obywatelskiej.

W obliczu ostatnich trudności, z jakimi borykają się inwestorzy offshore na całym świecie, wstrzymując realizację projektów, Alicja Chilińska-Zawadzka podkreśliła, że w prowadzeniu podobnych projektów najlepiej sprawdzają się międzynarodowe partnerstwa oparte na otwartym transferze wiedzy, doświadczeń i współpracy w zakresie finansowania i realizacji projektów na rynkach globalnych. 

Praktycznie wszystkie projekty offshore realizowane przez EDF Renewables - we Francji, Belgii, Chinach, a ostatnio także w Stanach Zjednoczonych i Irlandii - są realizowane w partnerstwach, które zapewniają rozwój inwestycji w ramach reżimu kosztowego i czasowego. Szczególnie na nowych rynkach, gdzie offshore jest na wczesnym etapie rozwoju, służymy pomocą naszej wyspecjalizowanej kadry. Dysponujemy zespołem około 600 osób, które zajmują się wyłącznie morską energetyką wiatrową: inżynierią, zaopatrzeniem, finansami, środowiskiem, doradztwem i bezpieczeństwem morskim. Te kompetencje są częścią naszego zaproszenia do wspólnego budowania bezpieczeństwa energetycznego Europy we współpracy z polskimi partnerami – podsumowuje Dyrektor Generalna EDF Renewables w Polsce.

Źródło: EDF Renewables

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę