Nowy wymiar klimatyzacji szaf sterowniczych

Nowy wymiar klimatyzacji szaf sterowniczych Stego

Małe kompaktowe termostaty KTO 111 i KTS 111 firmy Stego mają praktyczną innowację: zaciski „Push-In", które zapewniają szybsze i beznarzędziowe podłączenie. Dzięki niewielkim rozmiarom regulatory można szybko podłączyć w obudowie lub szafie sterowniczej w celu sterowania systemami ogrzewania i chłodzenia. Zapewniają one stały klimat, zapobiegają tworzeniu się szkodliwej kondensacji i umożliwiają bezawaryjną pracę wrażliwej elektroniki.

Dzięki nowym termostatom KTO i KTS firma Stego dostosowała swoje regulatory do wymagań sektora przemysłu produkującego obudowy elektryczne. Termostaty KTO 111 i KTS 111 można z łatwością podłączyć do zasilania za pomocą terminali „push-in”, które znajdują się z przodu obudowy. Cały montaż odbywa się beznarzędziwo. Terminale zaciskowe zapewniają stały nacisk na przewody przyłączeniowe, zapewniając bezpieczeństwo nawet podczas transportu zmontowanych obudów. Zaciski zapobiegają poluzowaniu się przewodów. Kolejną zaletą takiej formy przyłączenia jest skrócenie czasu montażu, nawet do 2/3, dzięki okablowaniu, bez użycia narzędzi.  

Styki NC i NO - optymalnie dla klimatu

Termostat mechaniczny może wydawać się mały i niespektakularny, jednak tak może się nam wydawać na pierwszy rzut oka! Termostaty są ważnymi komponentami w każdej obudowie. Utrzymują bowiem temperaturę elementów elektronicznych w żądanym zakresie temperatur, a tym samym pomagają chronić przed szkodliwą kondensacją.

Dwa termostaty serii KTO/ KTS firmy Stego zostały zaprojektowane jako dwustanowe regulatory z elementami czujnikowymi które, zostały wykonane z termostatycznego bimetalu. Bimetal jest bardzo elastyczny – wygina się pod wpływem temperatury i złącza styk zaciskowy. Termostat KTO 111 ze stykiem NC (NC – normalnie zamknięty – styk otwiera się przy wzroście temperatury) służy do regulacji grzałek. Termostat KTS 111 ze stykiem NO (NO – normalnie otwarty, styk zamyka się, gdy temperatura rośnie) przeznaczony jest do regulacji wentylatorów filtrujących, wymienników ciepła, urządzeń chłodzących lub urządzeń sygnalizacyjnych.

Jaka jest zatem zaleta stosowania dwóch termostatów w porównaniu z termostatem ze stykiem przełączanym? Połączenie dwóch pojedynczych termostatów (NC i NO) jest bardziej ekonomiczne i pozwala użytkownikowi indywidualnie ustawić zakresy temperatur dla grzania i chłodzenia. Z drugiej strony styk przełączający zapewnia określony punkt przełączania między ogrzewaniem a chłodzeniem i jest dobrym wyborem wtedy, gdy przestrzeń jest ograniczona.

Więcej powietrza do “oddychania”

Niemiecka firma Stego włożyła wiele wysiłku w nowy projekt obudowy termostatu. Teraz termostat ma „więcej powietrza do oddychania”. Powiększone szczeliny wentylacyjne z tyłu obudowy termostatu zapewniają zoptymalizowany dopływ powietrza, a co za tym idzie - maleje czas reakcji na zmiany temperatury. Warto również zwrócić uwagę na zakrzywioną i ergonomiczną konstrukcję obudowy z przodu. Duże pokrętła sprawiają, że odczyt temperatury oraz jej regulacja (aby chronić przed niezamierzoną regulacją ustawienie temperatury można zmienić tylko śrubokrętem) nie stanowią żadnego problemu.

Szef działu rozwoju firmy Stego, Peter Witsch, zwraca uwagę na szczególne powiązanie firmy z termostatami do obudów i szaf sterowniczych: Współzałożyciel naszej firmy i były dyrektor ds. rozwoju Hartmut Eisenhauer opracował termostat bimetaliczny do obudów i szaf sterowniczych około 30 lat temu. Od tego czasu ten wynalazek stał się produktem o ugruntowanej pozycji w przemyśle. Dlatego jesteśmy zobowiązani do dalszego zwiększania zalet produktu dla klientów przy każdym przeprojektowaniu - mówi.

Przetestowane w trudnych warunkach

Temperatura pracy termostatów wynosi od -45 do +80 °C (od -49 do + 176 °F) w środowisku o maksymalnej wilgotności względnej do 90% (bez kondensacji). Termostaty KTO i KTS zostały opracowane dla stopnia ochrony IP20 i 2 klasy ochrony, osiągają zweryfikowaną żywotność 100 000 cykli. Są odpowiednie dla następujących obwodów napięciowych: AC 250 V, AC 120V i DC 24 do 72 V. Maksymalny prąd rozruchowy wynosi AC 16 A przez 10 sekund. Różnica temperatur przełączania (histereza) wynosi 7K z tolerancją ±4 K. Termostaty są montowane za pomocą klipsa na szybę - DIN. Ich szczególną cechą jest ich możliwość użycia na dużych wysokościach. Dzięki zoptymalizowanym szczelinom wentylacyjnym, termostaty mogą być używane do 5000 m (w II kategorii przepięciowej) i do 2000 m (w III kategorii przepięciowej). KTO 111 i KTS posiadają także standardowe atesty bezpieczeństwa. 

Źródło: Stego

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę