Nowoczesne budynki w nowej rzeczywistości
Pandemia przyspiesza cyfryzację wielu segmentów rynku, zwłaszcza służby zdrowia, transportu, budownictwa czy zarządzania nieruchomościami. Podczas niedawnego webinarium firmy Schneider Electric mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi trendami w obszarze automatyki budynkowej.
Dążenie do zrównoważonego rozwoju, inwestycje pochodzące z rządowych funduszy stymulujących rozwój cyfryzacji sprawiają, że w Polsce powstaje coraz więcej inteligentnych budynków. Dla Schneider Electric jest to istotny rynek zbytu, tym bardziej, że w chwili obecnej brak na nim wyraźnego lidera i mocnego głosu orędującego na rzecz zmian.
– Duża część (ponad 35%) przychodów Schneider Electric pochodzi z rozwiązań związanych z inteligentnymi budynkami. Nasze portfolio oprogramowania i usług cyfrowych zapewnia nam stabilność i zwiększa wartość firm naszych klientów. Poszerzamy nasze możliwości w zakresie projektowania i budowania, aby być z nimi przez cały cykl życia – mówił podczas konferencji Marek Olszewski, Marketing Menadżer Kanału System Integratorów Automatyki Budynkowej (EcoXperts BMS) Schneider Electric.
Obecnie, kryzysy takie jak pandemia, niebezpieczeństwa spowodowane zmianami klimatycznymi czy konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wpływają na środowisko związane z budynkami, generując cztery kluczowe wyzwania, na które próbuje odpowiedzieć Schneider Electric.
Wyzwanie zrównoważonego rozwoju
Aby zapewnić zrównoważony rozwój na etapie konstruowania i eksploatacji budynku, firma Schneider Electric skupia się na maksymalizacji elektryfikacji, aktywnym zarządzaniu energią oraz na projektach oszczędzających zasoby, które wykorzystują oprogramowanie i dają możliwości modernizacji.
Wyzwanie odporności
Celem działań strategicznych Schneider Electric jest wdrażanie takich rozwiązań, które pozwolą na tworzenie budynków bardziej odpornych i mniej podatnych na zagrożenia konstrukcyjne oraz te wynikające z działań natury. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu operacji zdalnych, niezawodnego zasilania, zagwarantowaniu zwiększonego bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ochronie zasobów.
Wyzwanie wydajności
Aby zwiększyć wydajność energetyczną budynków niezbędna jest kompleksowa architektura cyfrowa, która umożliwi podejmowanie lepszych decyzji.
Wyzwanie społecznej użyteczności
Ponieważ obecnie ludzie aż 90% czasu spędzają w pomieszczeniach, Schneider Electric chce bezpośrednio wesprzeć swoich klientów doświadczeniem i dobrymi praktykami inżynierskimi, koncentrując się na tworzeniu bezpieczniejszych i bardziej komfortowych budynków, które sprzyjają dobrostanowi ich użytkowników.
Budynki zużywają około 30% światowej energii oraz odpowiadają za prawie 40% rocznych globalnych emisji gazów cieplarnianych. Dlatego nawet w trudnych czasach firmy, także w Polsce, inwestują w modernizację swoich obiektów, aby przygotować się na powyższe wyzwania. Schneider Electric jest gotowy im pomóc.
– W konsekwencji naszych działań powstają i powstaną miejsca, w których po prostu będzie się dobrze żyło, czy pracowało. Schneider Electric, dzięki portfolio rozwiązań EcoStruxure, stwarza warunki dla polepszania opieki medycznej, ale i tworzenia optymalnych ekologicznie budynków. Nasz sprzęt, oprogramowanie i usługi sprawiają, że otaczająca nas infrastruktura będzie bardziej zrównoważona, odporna, wydajna i zorientowane na potrzeby ludzi – podsumowuje Marek Olszewski.
Źródło: Schneider Electric