Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna oraz oświetlenie LED z inteligentnym systemem sterowania

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna oraz oświetlenie LED Luxon LED

Przetwórstwo stali na dużą skalę, gdzie corocznie przerabia się jej około 25 tys. ton, wymaga dużej przestrzeni magazynowej oraz produkcyjnej. Co za tym idzie konieczne jest zastosowanie energooszczędnych źródeł światła o wysokiej jakości dostosowanych do panujących warunków. Dlatego też firma Gebhardt-Stahl Polska zdecydowała się na skorzystanie z oferty Luxon LED przy przeprowadzonej modernizacji oświetlenia w hali magazynowo-produkcyjnej.

Kompleksowe rozwiązanie łączące produkcję energii elektrycznej z własnej elektrowni fotowoltaicznej oraz instalację nowoczesnych opraw oświetleniowych LED podnoszących komfort na stanowiskach pracy było od początku głównymi założeniami inwestora. Ponadto celem było obniżenie poboru energii zużywanej na oświetlenie hali produkcyjno-magazynowej wraz z szybkim zwrotem z inwestycji.

 

Przykładamy ogromną wagę do jakości i trwałości produktu oraz profesjonalnego serwisu. Z tego też powodu skorzystaliśmy z oferty firmy Luxon LED. Przez wymianę oświetlenia udało nam się zaoszczędzić około 80% energii zużywanej na potrzeby oświetlenia – powiedział Marcin Maruszczak z Gebhardt-Stahl Polska.

Wyzwania podczas modernizacji oświetlenia oraz montażu instalacji PV

Obróbka stali wymaga odpowiedniego oświetlenia. W hali magazynowo-produkcyjnej firmy Gebhardt-Stahl, z uwagi na charakter prac w niej wykonywanych, źródła światła zostały umieszczone na znacznej wysokości. Ponadto składowany materiał znacząco utrudniał dostęp do opraw, co zauważone zostało już w trakcie wykonywania audytu. Wymaganym przez inwestora efektem modernizacji miał być wzrost natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy przy jednoczesnej redukcji zużywanej energii elektrycznej. Natomiast instalacja systemu oświetlenia nie mogła wpłynąć na proces produkcyjny w przedsiębiorstwie. Z kolei cała inwestycja miała przyczynić się do obniżenia poboru mocy z sieci.

oświetlenie LED

Inteligentne sterowanie oraz redukcja mocy sposobem na oszczędność

Oświetlenie dużych obiektów przemysłowych w sposób zapewniający komfort pracowników związane jest często z wysokimi kosztami. W tym celu niezbędne jest wyposażenie hali w źródła światła wysokiej jakości oraz o odpowiednim natężeniu. Mając to na uwadze, do oświetlenia stanowisk pracy wykorzystano oprawy Industrial 6.0 wyposażone w diody o dużej sprawności.

Natomiast w przypadku pozostałej części hali produkcyjno-magazynowej zainstalowano lampy Highbay z 8-letnią gwarancją. Dzięki temu uzyskano zdecydowaną poprawę natężenia światła w obiekcie – zwiększono je dwukrotnie w odniesieniu do pierwotnie zamontowanego oświetlenia pochodzącego ze świetlówek.

Aby zmaksymalizować oszczędność energii, w hali zastosowane zostało sterowanie oświetleniem za pośrednictwem protokołu DALI. Pozwoliło to na optymalne wykorzystanie światła dziennego oraz dostosowywanie scen świetlnych w zależności od pory dnia poprzez bezobsługową regulację jasności opraw LED.

Ogniwa słoneczne w myśl idei zrównoważonego rozwoju

Zaproponowany przez firmę Luxon LED pakiet energetyczny objął także projekt oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu obiektu. Jej wielkość dobrano, uwzględniając zużywaną moc oraz biorąc pod uwagę możliwości konstrukcyjne budynku. Dzięki własnej „zielonej elektrowni” przedsiębiorstwo zmniejszy pobór energii elektrycznej z sieci.

panele fotowoltaiczne

Korzyści dla klienta:

  • zdecydowana poprawa komfortu pracowników podczas pracy,
  • kompleksowa obsługa inwestycji modernizacji oświetlenia oraz instalacji PV,
  • redukcja zużycia energii elektrycznej na oświetlenie o około 80%,
  • 8-letnia gwarancja na oprawy,
  • zwrot z inwestycji w 3 lata,
  • zmniejszenie wrażliwości przedsiębiorstwa na podwyżki cen energii elektrycznej,
  • bezobsługowe oraz automatyczne oświetlenie stanowisk.

Montaż opraw wykonaliśmy we współpracy z firmą EMI. Modernizacja oświetlenia została przeprowadzona „na ruchu”, tzn. nie zatrzymując działań produkcyjnych firmy Gebhardt – powiedział Hubert Świtała, Key Account Manager w Luxon LED.

Podsumowanie realizacji

Hala magazynowo-produkcyjna firmy Gebhardt-Stahl została wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp. Umieszczone na dachu budynku moduły wygenerują około 50 000 kWh energii w ciągu roku.

Ponadto w obiekcie zmodernizowane zostało oświetlenie na energooszczędne LED. W tym celu wykorzystano łącznie 127 opraw oświetleniowych wyposażonych w inteligentny system sterowania. Zastosowano produkty rodzin Highbay, Industrial 6.0 oraz Skylight 4.0.

Nowy system oświetlenia wraz z sterowaniem pozwala zaoszczędzić zużywaną w tym celu energię elektryczną o blisko 80%. Natomiast własna instalacja PV zapewnia pokrycie energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia hali produkcyjno–magazynowej.

Źródło: Luxon LED

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę