Nowe modele systemów wizyjnych FH z innowacyjną detekcją defektów SI

System wizyjny Omron FH z innowacyjną detekcją defektów SI Omron

System przetwarzania obrazu firmy Omron jest w stanie wykrywać drobne wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego, co umożliwia osiągnięcie wyższej skuteczności procesu kontroli jakości.

Firma Omron wprowadza na rynek nowy system wizyjny z serii FH. Innowacyjna technologia SI do wykrywania defektów pozwala na identyfikację wad bez potrzeby wcześniejszego dostarczenia danych szkoleniowych. System opiera się na zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku i technikach wykwalifikowanych inspektorów. Niezawodnie wykrywa wady, które dotychczas były trudno dostrzegalne, dzięki automatyzacji inspekcji wizualnej wykonywanej przez człowieka.

Seria FH z technologią SI do wykrywania defektów
Reklama

Obecnie producenci muszą zmierzyć się z istotnym wyzwaniem: automatyzacją procesów opartych na analizie sensorycznej doświadczonych pracowników. Szczególnie w przypadku kontroli wizualnej kluczową rolę odgrywa niezawodna identyfikacja drobnych wad, nawet na elastycznych liniach produkcyjnych, gdzie wytwarza się szeroką gamę obiektów. Dotychczas decydujące znaczenie miała rzetelność i wiedza techników z długoletnim doświadczeniem. Jednak dziś, ze względu na zasady dystansu społecznego związane z pandemią Covid-19, niezbędne jest ograniczenie liczby pracowników w zakładach produkcyjnych, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na ułatwiające pracę systemy zautomatyzowanej kontroli wizualnej. 

Sztuczna inteligencja potrafi już rozpoznawać cechy obiektów i ludzi, a także automatycznie przyswajać kryteria rozróżnienia. Niestety wiele rozwiązań SI nadal zmaga się z problemem zapotrzebowania na olbrzymią ilość danych; wymagają one również specjalnego środowiska i obsługi przez wykwalifikowanych inżynierów. Firmie Omron udało się jednak poczynić znaczne postępy w zakresie popularyzacji tej technologii.

Aby sprostać tym wyzwaniom, firma Omron opracowała pierwszy w branży algorytm SI służący do wykrywania defektów, oparty na technikach stosowanych przez doświadczonych inspektorów. Znalazł on zastosowanie w systemie wizyjnym serii FH. Najnowszy produkt to owoc ponad 30 lat dążenia firmy Omron do usprawnienia procesów przetwarzania obrazu i kontroli wizualnej SI, bez konieczności dostarczania dużej ilości danych treningowych. Dotychczas systemy SI wymagały specjalnego środowiska; wygodne rozwiązanie firmy Omron jest wbudowane w jeden z podzespołów systemu. Do zainstalowania i konfiguracji nie jest wymagana 
specjalistyczna wiedza inżynierska w zakresie sztucznej inteligencji.

Firma Omron dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań problemów występujących w zakładach produkcyjnych poprzez inicjatywę „innovative-Automation”. W miarę zbliżania się, a nawet przekraczania zdolności detekcji ludzkiego zmysłu wzroku, Omron wciąż gromadzi dane i prowadzi badania w celu rozwoju najnowszych technologii SI.

Reklama

Rozszerzając zakres automatycznej wizualnej kontroli jakości, uwalniamy ludzi od prostej i monotonnej pracy, poprawiając jednocześnie jakość i stabilność tego procesu – mówi Jan Nieswandt, kierownik ds. marketingu produktów w dziale Vision i RFID w Omron Europe.

Główne cechy i funkcje

    1. SI wykrywa wady z czułością zbliżoną do oka ludzkiego
    • Nowy filtr obrazu oparty na sztucznej inteligencji korzysta z techniki używanej przez wykwalifikowanych inspektorów do identyfikacji wady dowolnego produktu;
    • Zadrapania i skazy, dotychczas trudno dostrzegalne, obecnie można zidentyfikować nawet bez danych treningowych czy konfiguracji systemu.

    2. SI identyfikuje prawidłowe produkty ze skutecznością doświadczonego inspektora
    • Seria FH pozwala na dostosowanie dopuszczalnego progu odchylenia od normy;
    • Narzędzie AI Fine Matching pozyskuje informacje z obrazów produktów nieuszkodzonych, co pozwala mu na szybkie zdobycie specjalistycznej wiedzy na poziomie wieloletniego pracownika. Automatyzacja pozwala obniżyć koszty i zwiększyć wydajność;
    • SI ogranicza nadmierną detekcję wad.

    3. Nie wymaga specjalnego środowiska
    • Dotychczas technologie SI wymagały specjalnego, zaawansowanego środowiska. Wygodne rozwiązanie Omron opiera się na łatwych w obsłudze elementach kontrolno-pomiarowych wbudowanych w sprawdzony sprzęt z serii FH;
    • Nie ma zatem potrzeby instalowania specjalistycznego sprzętu czy obsługi przez inżyniera SI.

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę