Nowe czujniki ultradźwiękowe od Leuze

Nowe czujniki ultradźwiękowe od Leuze Leuze

Nowa seria 420B firmy Leuze obejmuje kompaktowe czujniki ultradźwiękowe w obudowach prostopadłościennych. Niezawodnie wykrywają one nawet błyszczące, odblaskowe, bardzo ciemne lub przezroczyste powierzchnie, a jak również ciecze.

Nowe czujniki ultradźwiękowe, serii 420B oraz 412B, są dostępne z regulowaną szerokością fali dźwiękowej, również w wersjach jako czujniki przełączające (HTU) lub pomiarowe (DMU) – umożliwia to niezwykle uniwersalne zastosowania. Falę dźwiękową można ustawić za pomocą interfejsu IO-Link w trzech zakresach "wąskim", "normalnym" lub "szerokim", dostosowując urządzenie do własnych potrzeb. W ten sposób czujniki ultradźwiękowe działają z maksymalną precyzją: Mogą one niezawodnie wykrywać obiekty w zastosowaniach przekraczających możliwości czujników optycznych. Bez problemu wykrywają one również powierzchnie błyszczące, odblaskowe, bardzo ciemne lub przezroczyste, jak również ciecze.

Seria 420B, zastępująca serię 420, to czujniki ultradźwiękowe w niewielkich, sześciennych obudowach z tworzywa sztucznego. Dzięki nowym urządzeniom użytkownicy mogą cieszyć się mniejszymi martwymi strefami przy takim samym lub większym zasięgu działania czujników. Seria 412B uzupełnia gamę czujników w obudowie cylindrycznej M12 o urządzenia wyposażone w IO-Link i wyjście analogowe.

Nowe czujniki ultradźwiękowe od Leuze zdjęcie w treści artykułu

Czerwona obudowa oznacza najwyższą wydajność

Dzięki regulowanej szerokości fali dźwiękowej, interfejsowi IO-Link i dwóm wyjściom przełączającym, czujniki ultradźwiękowe HTU420B w charakterystycznej czerwonej obudowie przystosowane są do wykonywania wymagających zadań związanych z detekcją. Mogą, na przykład, jednocześnie wykrywać dwa poziomy napełnienia lub monitorować dwie pozycje. Regulowana szerokość fali dźwiękowej sprawia, że czujniki te są uniwersalne. Na przykład, fala dźwiękowa ustawiona w wąskim zakresie jest idealna do wykrywania poziomu napełnienia pojemnika przez małe otwory. Z kolei w ustawieniu szerokim fala dźwiękowa obejmuje większe obszary – jest to idealne rozwiązanie dla materiałów sypkich lub obiektów odbijających światło, o złożonej powierzchni lub strukturze. Jedną z funkcji jest filtr zakłóceń wykrywający krótkotrwałe zmiany pomiaru w określonym przedziale czasu spowodowane przez obiekty zakłócające sygnał (np. przez mieszadło). Czujnik tłumi zakłócenia sygnału za pośrednictwem interfejsu IO-Link, zapewniając w ten sposób płynność procesu produkcji.

Nowe czujniki ultradźwiękowe od Leuze zdjęcie w treści artykułu

Ultradźwiękowe czujniki odległości DMU420B w sposób ciągły przekazują do układu sterowania maszyny analogowy sygnał wyjściowy (prądowy lub napięciowy). Umożliwia to operatorom systemu monitorowanie np. średnicy rolek w celu zapewnienia ich wymiany w odpowiednim momencie. Niezawodnie wykrywane są również powierzchnie błyszczące.

Precyzyjny pomiar odległości

Do pomiaru odległości operatorzy systemów mogą ponadto wykorzystywać ultradźwiękowe czujniki odległości DMU420B i DMU412B. Urządzenia te są wyposażone w wyjście analogowe (prądowe lub napięciowe), interfejs IO-Link oraz regulację szerokości fali dźwiękowej.

Przystępne cenowo rozwiązanie w czarnej obudowie

Specjaliści od czujników z Leuze proponują również czujniki ultradźwiękowe HTU420B w wersji standardowej, z czarną obudową z tworzywa sztucznego. Jest to ekonomiczne rozwiązanie z jednym wyjściem przełączającym (push-pull), które jest odpowiednie do prostych zastosowań. Oba warianty są dostępne dla zakresów roboczych od 10 do 250 milimetrów, od 15 do 500 milimetrów oraz od 20 do 1000 milimetrów. Seria HTU412B ma zakres działania od 15 do 500 milimetrów.

Szybka konfiguracja

Czujniki prostopadłościenne o wymiarach 20,5 x 41,0 x 15,0 milimetrów cechują się szczególnie kompaktową obudową. Cylindryczne czujniki z serii HTU412B również wyróżniają się długością zaledwie 50 milimetrów. Dlatego też nadają się one szczególnie do zastosowań przy ograniczonej przestrzeni. Wszystkie typy można szybko sparametryzować: Łatwa konfiguracja i obsługa jest możliwa za pomocą przycisku przyuczania, przez wejście przyuczania lub przez IO-Link.

Źródło: Leuze

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę