Największy radioteleskop na świecie już działa. Ma 500 metrów średnicy

FAST, czyli Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope, rozpoczął ostatnio pracę, która może dostarczyć wielu nowych informacji o początku i ewolucji Wszechświata.
Czasza tego największego radioteleskopu ma średnicę 500 metrów. Umiejscowiony jest w naturalnym zagłębieniu w prowincji Kuejczou na południu Chin. Testowe obserwacje prowadzone za jego pomocą trwały trzy lata, aż w końcu naukowcom udało się osiągnąć zakładane wyniki.
FAST ma być trzy razy wydajniejszy od dotychczasowego największego radioteleskopu Arecibo o średnicy 305 metrów zlokalizowanego w Portoryko. Podczas samych prac wdrażających chiński radioteleskop naukowcy za jego pomocą odkryli 102 nowe pulsary – więcej niż w tym samym czasie odkryły zespoły badawcze z USA i Europy.

Docelowo FAST ma pozyskiwać nawet 38 GB danych na sekundę, a przeszukiwany obszar nieba będzie czterokrotnie szerszy niż dotychczas. Naukowcy będą mogli więc odkrywać więcej gwiazd, kosmicznych zjawisk i praw fizyki. Moc teleskopu umożliwi odbieranie sygnałów od obcej cywilizacji – jeśli taka istnieje – oddalonej od nas nawet o 1000 lat świetlnych.
Koszt całej inwestycji wyniósł 170 milionów dolarów, a ponad 9 tysięcy mieszkańców w promieniu 5 kilometrów od teleskopu musiało zostać przesiedlonych, by zapewnić całkowitą ciszę radiową na jego terenie.
Źródło: Science Alert