Największa farma solarna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Abu Dhabi Government Media Office

Zjednoczone Emiraty Arabskie zadziwiają po raz kolejny. Pod stolicą kraju otwarto bowiem największą na świecie farmę solarną. 

Największa farma solarna świata nosi nazwę Noor Abu Dhabi, czyli światło Abu Zabi i jest złożona z 3,2 miliona paneli fotowoltaicznych. Według władz kraju szczytowa moc obiektu to 1,177 MW. Co ważne, taki wynik będzie można utrzymać przez większą część roku, ponieważ kraj leży na terenach pustynnych, a więc nie brakuje tam słońca. Gigantyczna farma ma zapewnić dostęp do energii elektrycznej dla blisko 100 tysięcy gospodarstw domowych.

Oczywiście farma będzie stale rozbudowywana, by jak najlepiej wykorzystać pustynne tereny kraju oraz dbać o środowisko naturalne. Według obliczeń farma ma pozwolić ograniczyć emisję CO2 do atmosfery aż o milion ton. Kilkadziesiąt kilometrów dalej natomiast ma powstać największy na świecie park solarny. Obecnie ten obiekt generuje moc 800 MW, jednak w najbliższych latach mają pojawić się w nim 260-metrowa wieża słoneczna i miliony dodatkowych luster oraz paneli fotowoltaicznych. Rozbudowa parku ograniczy emisję CO2 w ZEA o dodatkowe 6.5 miliona ton rocznie.

Druga co do wielkości farma solarna należy do Chińczyków. Ich obiekt składa się z 4 milionów paneli fotowoltaicznych i generuje moc 850 MW. Farmę ZEA planuje przebić Arabia Saudyjska, która wraz z japońskim gigantem technologicznym SoftBankiem chce wybudować obiekt o mocy 200 GW.

Źródło: TechSpot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę