ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica Canva

ML System podpisał ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria umowę na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która zlokalizowana będzie na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, w Chęcinach. Wartość kontraktu zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji – wyniesie od 13,5 mln zł brutto do 16,1 mln zł brutto.

– Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończenie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Oferta ML System została wyłoniona w lipcu 2022 r. na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy było poprzedzone etapem ustaleń technicznych, a czas ich trwania uwzględniał specyficzny i technologiczny aspekt inwestycji.

Jak wskazywała Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, a wytworzona energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru celem osiągnięcia niskoemisyjności.

Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest m.in. zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 r.

Źródło: ML System

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę