Luxon LED rozświetli Swiss Krono

Luxon LED rozświetli Swiss Krono Luxon

Luxon LED wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w zakładzie Swiss Krono Sp. z o.o., spółki wchodzącej w skład szwajcarskiego holdingu Swiss Krono Group, jednego z wiodących na świecie producentów materiałów drewnopochodnych. Wymienionych zostanie blisko 4 500 opraw oświetleniowych w zakładzie w Żarach, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o 5 435 MWh rocznie.

Zastosowanie nowych i energooszczędnych opraw LED przyniesie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wysokości blisko 4,5  tys. ton CO2 rocznie. Redukcja tego gazu cieplarnianego jest równorzędna z redukcją rocznej emisji dwutlenku węgla z 5 465 aut osobowych z silnikiem spalinowym!  Redukcja emisji CO2, poprawa warunków pracy i zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym Swiss Krono w Żarach to główne założenia realizowanej inwestycji. Poza zapewnieniem odpowiednich norm natężenia światła na stanowiskach pracy producent materiałów drewnopochodnych z Żar zwraca szczególną uwagę na realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju, korzystną z punktu widzenia dzisiejszej ekonomii i przyszłych pokoleń.

W ramach realizacji projektu, przygotowanego i nadzorowanego przez firmę DB Energy, kierowano się wyborem najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które długoterminowo zapewnią odpowiednie warunki pracy i wysoki poziom automatyzacji rozwiązań za pomocą zastosowanych systemów sterowania. Modernizacja jest kompleksowa i dotyczy zarówno oświetlenia zewnętrznego, stanowisk pracy, jak i oświetlenia awaryjnego.

Przetarg na realizację tak złożonego wyzwania wygrała firma oferująca pełny pakiet zawierający: najbardziej energooszczędne rozwiązania, kompleksową modernizację oświetlenia wraz z pakietem gwarancyjnym, nowoczesnym system sterowania i wysoką jakością oświetlenia. 

Zawarcie umowy poprzedziło przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. W zakres tego audytu wchodziła instalacja obecnego konwencjonalnego oświetlenia stosowanego w Swiss Krono. Na podstawie wyniku audytu przyjęto trzy kryteria, które zaważyły o wyborze technologii LED. Pierwszy z nich to aspekt środowiskowy, drugi związany jest z poprawą bezpieczeństwa i komfortu pracy naszych współpracownikach w przestrzeni roboczej, trzeci zaś to aspekt finansowy związany jest z oszczędnościami jakie przyniesie tego typu rozwiązanie w przyszłości – wyjaśnia Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP Swiss Krono Sp. z o.o.

Jak dodał, ta inwestycja, podobnie jak wszystkie realizowane w ostatnich latach w Swiss Krono, ukierunkowana jest na poszukiwanie rozwiązań na których skorzysta środowisko, pracownicy i ekonomia. Wdrażana modernizacja obejmie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki tej inwestycji na terenie Swiss Krono zostanie zoptymalizowana liczba niezbędnych lamp, uwzględniając wszelkie obowiązujące wymagania oraz normy. Co ważne, oświetlenie LED nie będzie generowało dodatkowego ciepła. To wpłynie dodatkowo na komfort pracy na halach produkcyjnych, zwłaszcza w okresie letnim.

Cały projekt ma być zrealizowany w przeciągu 12 miesięcy, a czynności będą odbywać się na czynnym obiekcie, nie zakłócając bieżącej pracy zakładu.

Przy obecnie gwałtownie rosnących cenach energii zakłady przemysłowe pilnie potrzebują realizować modernizacje i projekty w zakresie efektywności energetycznej. To, co cieszy mnie jednak najbardziej, to świadomość takich firm jak Swiss Krono, że poza redukcją CO2 i oszczędnościami energii elektrycznej równie istotne są bezpieczne i komfortowe warunki pracy dla pracowników – mówi Maciej Szott, wiceprezes Luxon Sp. z o.o.

Źródło: Luxon

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę