Ledvance: Efektywne energetycznie oświetlenie to duże oszczędności

LEDVANCE

Problematyka efektywności energetycznej jest w ostatnich latach niezwykle modna i obejmuje swoim zasięgiem bardzo różne obszary naszego życia, w tym również liczne branże przemysłowe. O oświetleniu w kontekście efektywności energetycznej opowiada dr inż. Andrzej Wiśniewski, doradca techniczny Ledvance.

Jakie są najczęściej stosowane rozwiązania z zakresu systemów efektywnego energetycznie oświetlenia?

Andrzej Wiśniewski: Oświetlenie efektywne energetycznie to takie, które zapewni nam możliwie małe zużycie energii elektrycznej i niskie koszty eksploatacji, przy zapewnieniu odpowiedniej jakości oświetlenia. Realizacja takiego oświetlenia wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków. Po pierwsze należy stosować oprawy LED o możliwie najwyższej skuteczności świetlnej. Po drugie, wykorzystać możliwości, jakie dają systemy sterowania oświetleniem. Dobrym przykładem jest stosowanie czujników światła i ruchu. Te pierwsze pozwalają na sterowanie mocą opraw oświetleniowych w zależności od ilości światła dziennego docierającego do pomieszczenia. Dzięki temu oprawy oświetleniowe nie pracują bez potrzeby pełną mocą, a w przypadku gdy oświetlenie dzienne zapewnia odpowiednie warunki, mogą być wyłączone. Natomiast czujniki ruchu umożliwiają wyłączenie oświetlenia w przypadku gdy w zadanym obszarze detekcji czujnika nie ma ludzi. Czujniki mogą wyłączać pojedyncze oprawy oświetleniowe, grupy opraw lub całe oświetlenie w danym pomieszczeniu.

Jakie oszczędności może zapewnić efektywne energetycznie oświetlenie?

Zastosowanie wysokowydajnych opraw oświetleniowych LED zamiast tradycyjnych rozwiązań powoduje znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej. Zawsze pierwszym krokiem jest wymiana opraw do świetlówek lub lamp wyładowczych. Już wtedy oszczędności w kosztach eksploatacji oświetlenia sięgają 50%. Jeszcze większą efektywność można uzyskać przy zastosowaniu systemów sterowania oświetleniem. Wielkość oszczędności przy zastosowaniu takich systemów można oszacować nawet na 70 % w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Podanie dokładnej wielkości oszczędności kosztów eksploatacji oświetlenia nie jest możliwe bez wykonania dokładnych projektów oświetlenia i systemu sterowania oświetleniem.

Przykład realizacji ciekawego energooszczędnego oświetlenia.

Znakomitym przykładem zastosowania systemów energooszczędnego oświetlenie są realizacje LEDVANCE w polskich zakładach firmy Nexteer Automotive, zajmującej się wytwarzaniem komponentów do motoryzacji. LEDVANCE wyposażył w oświetlenie dwa zakłady produkcyjne Nexteer: w Gliwicach oraz Tychach. W obu przypadkach zastosowaliśmy oprawy LEDVANCE HIGH BAY DALI o mocy 90 W i wysokiej skuteczności świetlnej. Oprawy są wyposażone w interfejs DALI, który umożliwia kontrolowanie oświetlenia przy użyciu sterowników DALI Professional o dużych możliwościach konfiguracji i łatwym montażu. Oprócz sterowników DALI Professional użyliśmy czujników światła DALI HIGH BAY ADAPTER, które nawet stosowane samodzielnie, oszczędzają do 35% energii w porównaniu z ręcznym sterowaniem.

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę