Jakie wymagania musi spełniać smart factory?

Pixabay/geralt

O inteligentnej fabryce i technologiach, które musi spełniać, by zasłużyć sobie na takie miano, rozmawialiśmy z Grzegorzem Bojarczukiem, inżynierem aplikacyjnym EA AMI / Digitalization Driver w firmie Festo.

Jakie kluczowe wymagania musi spełniać tzw. inteligentna fabryka?

Z wielu źródeł słyszymy, że inteligentna fabryka musi być modułowa, zestandaryzowana i połączona (w sensie internetu rzeczy). Nie należy jednak zapominać, że wykorzystywanie nowych technologii w produkcji ma na celu po pierwsze zwiększenie produktywności oraz elastyczności, jak również zmniejszenie kosztów produkcji. Wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji może mieć na celu detekcję "anomalii" i zwiększenie jakości produkowanego wyrobu. Inteligentne predykcyjne utrzymanie ruchu ograniczy ilość przestojów, dzięki czemu zmniejszy straty z nimi związane. W pierwszej kolejności, warto jednak zadać sobie pytanie, czy dana technologia rozwiązuje problem, z którym fabryka się boryka. Wykorzystanie konkretnych usprawnień typowych dla smart factory, nie musi być kluczowe w każdym przypadku. Wdrażanie inteligentnej fabryki może zatem wyglądać w inny sposób, w zależności od konkretnej organizacji. Jednym z wyzwań wprowadzania w życie idei smart factory, jest właśnie dobór kluczowych wymagań w każdym z konkretnych przypadków.

Czy wśród polskich przedsiębiorców da się zauważyć trend wprowadzania rozwiązań z zakresu smart factory?

Przez wiele lat wśród polskich przedsiębiorców hasło smart factory ograniczało się do teoretycznych dyskusji. W ostatnim czasie jednak można zauważyć coraz dynamiczniej zmieniający się obraz polskiego przemysłu. Już teraz spotykamy się z pierwszymi przemysłowymi wdrożeniami rozszerzonej rzeczywistości czy połączeń chmurowych, a widok automatycznie sterowanych pojazdów typu AGV przestaje dziwić. Wydaje się, że to ostatni moment, żeby zacząć wdrażać te trendy w polskich fabrykach.

Jakie rozwiązania z Państwa oferty wpisują się najlepiej w tematykę smart factory?

Festo od wielu lat stara się wprowadzać na rynek rozwiązania dla każdego etapu życia inteligentnej fabryki. Już teraz dostarczamy narzędzia inżynierskie, które ułatwiają projektowanie optymalnych, nowoczesnych rozwiązań. Produkty, takie jak Motion Terminal VTEM czy moduł efektywności energetycznej MSE6-E2M, przenoszą pneumatykę do cyfrowego świata. Dzięki mobilnemu menadżerowi utrzymania ruchu Smartenance wspomagamy również ciągłą niezawodną pracę fabryk. Na targach w Hanowerze pokazaliśmy prototypowe wykorzystanie sztucznej inteligencji zarówno na poziomie fabryki, jak i w postaci rozwiązania chmurowego. Już w najbliższym czasie można się zatem spodziewać kolejnych, jeszcze ciekawszych rozwiązań typu smart factory w naszej ofercie.

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę