Inteligentny system prądowy firmy Rittal

Rittal

System Ri4Power Rittal na bazie VX25 posiada nowe zalety dla użytkowników, czyli wyższa o 40% obciążalność prądowa przy tym samym przekroju szyny, łatwiejszy montaż i możliwości inteligentnego monitorowania. Nowe oszczędności, a także większa ergonomia dystrybucji energii. Wydajność rośnie, a zużycie energii maleje!

Już od dłuższego czasu widoczne są nowe wymagania dla maszyn i urządzeń, choćby coraz większe zapotrzebowanie na energię przy jednoczesnym coraz większym nacisku na energooszczędność i kompaktowość.

Ri4Power Rittal – wydajność i oszczędność

Odpowiedzią na te nowe oczekiwania jest system Ri4Power, który pomimo zminimalizowanego przekroju szyn miedzianych umożliwia osiąganie prądów znamionowych do 6300 amperów. - Zwiększenie natężenia prądu nie wymagało większej przestrzeni – wręcz przeciwnie. Mamy o 20% mniej powierzchni przy tej samej funkcjonalności - wyjaśnia Jörg Kreiling – szef Działu Zarządzania Produktami Power Distribution w Rittal. - Im mniej miedzi instalujemy, tym większą uzyskujemy redukcję kosztów, ponieważ miedź jest drogim surowcem - podkreśla zalety Kreiling – Oczywiście urządzenia przeszły pełny proces weryfikacji konstrukcji i zostały przebadane pod kątem wszystkich ważnych norm.

Do głównych zalet Ri4Power Rittal należą:

• Dokładnie zwymiarowane. Szyny miedziane są dostępne w wymiarach 30 x 10 mm i 50 x 10 mm. Przy mniejszym o 40 procent zużyciu miedzi (i mimo to wyższej wydajności!) materiał ten wykorzystano w maksymalnie efektywny sposób.
• Przemyślana konstrukcja. Oddzielacz przestrzeni funkcyjnej odpowiada za lepsze odprowadzanie powietrza i idealne wyrównanie ciśnienia. Ponadto zmniejszono złożoność konstrukcji: jest już tylko jedna ścianka boczna dla lewej i prawej strony.
• Inteligentna budowa szafy, która ułatwia montaż: przemyślana koncepcja drzwi dzielonych umożliwia wiele podziałów przestrzeni.
• Łatwe zawieszanie. Zawiasy umożliwiają szczególnie łatwy, beznarzędziowy montaż i demontaż drzwi, podczas gdy otworowanie czworokątne daje więcej możliwości montażu na wszystkich płaszczyznach profilu.
• Praktyczny podział. Oddzielacze przestrzeni funkcyjnej można porównać do półek w szafach na ubrania. Po ich zamontowaniu w bocznej części można poprowadzić szyny i kable.

Inteligentna rozdzielnia

VX25 Ri4Power ułatwia proces budowy od montażu, przez inżynierię, aż po prace konserwacyjne. Rozdzielnie można szybko projektować w połączeniu z nową wersją oprogramowania Rittal Power Engineering. Użytkownicy potrzebują określić jedynie niewielką liczbę warunków ramowych i w ten sposób mogą konfigurować certyfikowane rozdzielnie. Obsługa systemu jest bardzo intuicyjna, poza tym daje się on integrować z Eplan Electric P8, Microsoft Excel oraz importem i eksportem danych.

VX25 Ri4Power pozwala użytkownikowi na monitorowanie pracy rozdzielni za pomocą interfejsu IoT. Można do niego podłączyć różne czujniki, np. do kontroli temperatury oraz wilgotności albo do pomiarów napięcia, prądu i mocy. Zebrane dane można przesyłać poprzez sieć Ethernet do systemu nadrzędnego, gdzie zostaną zwizualizowane. Dzięki temu, że analiza danych może odbywać się także w chmurze, można w ten sposób przeprowadzać również analizy dotyczące optymalizacji z każdego miejsca.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę