Intel zaprezentuje nowy system chłodzenia laptopów na wystawie CES

Intel

Podczas przyszłotygodniowych targów Consumer Electronics Show 2020 w Las Vegas firma Intel zaprezentuje nowoczesny system chłodzenia, dzięki któremu laptopy będą znacznie lepiej odprowadzać ciepło. Nowe rozwiązanie ma sprawić, że mobilne komputery będą pracować dużo bardziej cicho i będą mogły być jeszcze mniejsze od urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży.

Nowe rozwiązanie będzie bazować na komorach parowych połączonych z grafitowymi arkuszami – takie rozwiązanie ma zapewnić nawet o 30% lepszą skuteczność chłodzenia od obecnie stosowanych technologii. Kolejną zmianą w porównaniu do obecnych rozwiązań jest przesunięcie modułu chłodzącego spod klawiatury do tylnej części ekranu komputera, skąd można lepiej rozproszyć ciepło.

Reklama

Kolejną zaletą nowego systemu chłodzenia będzie brak klasycznego wentylatora, co z jednej strony ograniczy generowany przez komputer hałas, z drugiej zaś sprawi, że komputery będą mogły być jeszcze bardziej cienkie mimo porównywalnej, a nawet większej wydajności procesorów.

W Las Vegas rozwiązanie firmy Intel będzie prezentowane przez kilku jej partnerów w swoich komputerach. Nie ma jednak co oczekiwać, że nowy system chłodzenia będzie od razu dostępny we wszystkich nowych laptopach na rynku. Zastosowanie go będzie bowiem wymagało przeprojektowania konstrukcji zawiasów w laptopach, w których wbudowany będzie grafit odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła. Nowe rozwiązanie będzie najprawdopodobniej stopniowo wdrażane przez producentów laptopów wraz z pojawianiem się nowych generacji laptopów.

Reklama

Źródło: Intel

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę