Intel zaprezentuje nowy system chłodzenia laptopów na wystawie CES

Intel

Podczas przyszłotygodniowych targów Consumer Electronics Show 2020 w Las Vegas firma Intel zaprezentuje nowoczesny system chłodzenia, dzięki któremu laptopy będą znacznie lepiej odprowadzać ciepło. Nowe rozwiązanie ma sprawić, że mobilne komputery będą pracować dużo bardziej cicho i będą mogły być jeszcze mniejsze od urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży.

Nowe rozwiązanie będzie bazować na komorach parowych połączonych z grafitowymi arkuszami – takie rozwiązanie ma zapewnić nawet o 30% lepszą skuteczność chłodzenia od obecnie stosowanych technologii. Kolejną zmianą w porównaniu do obecnych rozwiązań jest przesunięcie modułu chłodzącego spod klawiatury do tylnej części ekranu komputera, skąd można lepiej rozproszyć ciepło.

Kolejną zaletą nowego systemu chłodzenia będzie brak klasycznego wentylatora, co z jednej strony ograniczy generowany przez komputer hałas, z drugiej zaś sprawi, że komputery będą mogły być jeszcze bardziej cienkie mimo porównywalnej, a nawet większej wydajności procesorów.

W Las Vegas rozwiązanie firmy Intel będzie prezentowane przez kilku jej partnerów w swoich komputerach. Nie ma jednak co oczekiwać, że nowy system chłodzenia będzie od razu dostępny we wszystkich nowych laptopach na rynku. Zastosowanie go będzie bowiem wymagało przeprojektowania konstrukcji zawiasów w laptopach, w których wbudowany będzie grafit odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła. Nowe rozwiązanie będzie najprawdopodobniej stopniowo wdrażane przez producentów laptopów wraz z pojawianiem się nowych generacji laptopów.

Źródło: Intel

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę