INSTOM: Kurtyny bezpieczeństwa popularne wśród przedsiębiorców

Instom

O kurtynach bezpieczeństwa, ich zastosowaniu w różnych branżach przemysłowych oraz najistotniejszych cechach, które decydują o ich popularności rozmawiamy z Michałem Wamilem, kierownikiem regionalnym z firmie INSTOM.

Czy kurtyny bezpieczeństwa są chętnie stosowane przez polskich przedsiębiorców?

Michał Wamil:
Tak, kurtyny bezpieczeństwa są urządzeniami chętnie stosowanymi przez polskich przedsiębiorców poczynając od producentów maszyn, a na użytkownikach finalnych kończąc. Stosowanie kurtyn bezpieczeństwa po części wynika ze wzrostu świadomości wśród użytkowników na tematy bezpieczeństwa. Projektując, bądź modernizując zabezpieczenia maszyn chętnie wykorzystuje się je w układach bezpieczeństwa, ponieważ standardy określone w normach tego wymagają.

Ponadto kurtyny bezpieczeństwa stanowią swoisty element „wirtualnego wygrodzenia przemysłowego”, gdyż fizycznie można przejść przez układ - niewidocznych dla oka ludzkiego – wiązek, jednakże powoduje to pewne konsekwencje w postaci zatrzymania pracy całego układu bezpieczeństwa. Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że kurtyny bezpieczeństwa to technologicznie następca wygrodzeń bezpieczeństwa, ze względu na zastosowanie elementów optoelektroniki, jednakże w wielu aplikacjach kurtyny bezpieczeństwa i siatkowe wygrodzenia przemysłowe wzajemnie współpracują i uzupełniają się.

W jakich branżach i do jakich zastosowań najczęściej wykorzystuje się kurtyny bezpieczeństwa?

Spektrum wykorzystania kurtyn bezpieczeństwa jest bardzo szerokie. Zasadniczo kurtyny bezpieczeństwa wykorzystywane są we wszystkich gałęziach przemysłu gdzie mamy do czynienia z produkcją. Kurtyny bezpieczeństwa chętnie stosowane są przez producentów wytwarzających różnej maści centra obróbcze. Dość często spotykaną aplikacją w której stosuje się optoelektroniczne urządzenia bezpieczeństwa są systemy paletyzujące (paletyzatory) skojarzone z liniami przenośników taśmowych i rolkowych. Sporą część aplikacji stanowią również obszary zrobotyzowane, w których bariery bezpieczeństwa wraz z wygrodzeniami przemysłowymi budują strefę bezpiecznej pracy robota. Kurtyny bezpieczeństwa wykorzystywane są również w branży spożywczej. Także tutaj stosuje się kurtyny firmy REER – którego jesteśmy przedstawicielem w Polsce. Kurtyna umieszczona w obudowie wodoszczelnej zapewnia wysoki stopień ochrony, a dodatkowo wyposażona w grzałkę może pracować w ujemnych temperaturach. Znikomym, ale wartym zauważenia zastosowaniem kurtyny bezpieczeństwa jest aplikacja tego typu urządzeń w strefach zagrożonych wybuchem Ex.

Jakie cechy kurtyn bezpieczeństwa są najistotniejsze przy wyborze tego typu zabezpieczenia?

Przy doborze kurtyny bezpieczeństwa warto uzyskać dane do jakiej aplikacji będzie użyta. Pozwoli to na określenie poziomu ryzyka charakteryzującego maszynę, a także wyznaczy wymagany czas reakcji kurtyny w odniesieniu do poziomu bezpieczeństwa. Kolejną istotną cechą jest rozdzielczość kurtyny. Jest to minimalny rozmiar obiektu, który umieszczony w kontrolowanym obszarze zasłoni kontrolowaną strefę, a tym samym zatrzyma niebezpieczny ruch maszyny. W kolejnym etapie należy określić wysokość kurtyny a także zasięg działania czyli odległość pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem kurtyny. Uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania pozwoli precyzyjnie określić nam charakterystykę kurtyny, a tym samym pozwoli dobrać odpowiedni model do danej aplikacji.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę