Instalacje fotowoltaiczne: nie tylko panele się liczą

Instalacje fotowoltaiczne: nie tylko panele się liczą Adobe Stock – photoschmidt

Panele słoneczne wyrastają obecnie niczym grzyby po obfitym deszczu i wtapiają się powoli w krajobraz miast i wsi. Jednak żeby żywotność i maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznych przedłużyć jak najdłużej, niezbędne jest stosowanie sprawdzonego asortymentu, który spełnia odpowiednie normy i standardy.

Tylko poprawnie zbudowana instalacja fotowoltaiczna zapewnia jej odpowiednie działanie i maksymalną sprawność. Ważne w tym kontekście są różne czynniki: wybór odpowiedniego miejsca, właściwy montaż oraz dobór odpowiednich elementów instalacji.

Warto bowiem pamiętać, że wydajna praca tej całej minielektrowni zależy nie tylko od samych paneli słonecznych. Poza modułem fotowoltaicznym ważne są także inwerter, okablowanie, konstrukcja montażowa i inne elementy. Ich dobór jest o tyle istotny, że będą one pracować często w niekorzystnych i skrajnie różnych warunkach pogodowych. Po drugie, wydajność paneli PV z czasem będzie malała. Dobrze więc, by tego tempa zmniejszania sprawności instalacji nie przyspieszało źle dobrane wyposażenie.

Panele fotowoltaiczne

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są naturalnie panele czy też moduły słoneczne. To one są odpowiedzialne najpierw za „zbieranie” promieni słonecznych, a następnie za przetwarzanie ich w energię elektryczną (prąd stały). Panele zbudowane są z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych, które połączone są szeregowo. W zależności od budowy tych ogniw rozróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. W tych pierwszych ogniwa zbudowane są z jednego kryształu krzemu, natomiast w polikrystalicznych – z polikrystalicznego krzemu. Panele monokrystaliczne odznaczają się większą sprawnością i obecnie stanowią zdecydowaną większość udziału w rynku paneli słonecznych.

Poza doborem odpowiedniego modułu ważny jest także montaż paneli (najczęściej na dachu albo na gruncie, w miejscu o maksymalnym nasłonecznieniu i pod odpowiednim kątem). Istotną kwestią jest także dopasowanie mocy instalacji (czyli liczby modułów fotowoltaicznych) do zapotrzebowania na prąd danego obiektu.

Inwerter (falownik)

Niezbędnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest także inwerter, czyli falownik. Urządzenie to odpowiada za przekształcenie prądu stałego (który powstaje w modułach) w prąd zmienny, a więc taki, którym można już zasilać konkretne urządzenia elektryczne. Ponadto synchronizuje on instalację fotowoltaiczną z siecią elektroenergetyczną. Nowoczesne inwertety (typu MMPT) pozwalają śledzić napięcie poszczególnych modułów fotowoltaicznych, co przekłada się na zwiększenie sprawności całej instalacji (nawet o 20%). Po podłączeniu inwertera do aplikacji możliwe jest także monitorowanie z dowolnego miejsca pracy całej instalacji PV.
Aby inwerter działał prawidłowo, ważne jest także miejsce jego montażu. Pomieszczenie powinno być stabilne, suche, zabezpieczone przed wilgocią i zabrudzeniami, a także z odpowiednią wentylacją. Podobnie jak w przypadku paneli, również inwerter powinien być dopasowany do wielkości instalacji. Ponadto powinien on gwarantować odpowiedni poziom sprawności.

Okablowanie instalacji PV

Również wykorzystywane w instalacjach przewody muszą być dostosowane do zmiennych i bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych (wysokie i niskie temperatury, wilgotność, promieniowanie UV, wiatry). Kable do fotowoltaiki różnią się od standardowych przewodów pod wieloma względami. Powinny mieć grubszą izolację, odporną na obciążenia mechaniczne i wykonaną z trudnopalnego materiału, a także powinny być bardziej elastyczne. Naturalnie ich przekrój musi być dostosowany do mocy instalacji. Do połączenia ze sobą poszczególnych modułów i inwertera najczęściej stosuje się przewody solarne jednożyłowe z żyłą miedzianą ocynowaną oraz izolacją i powłoką ze specjalnie dobranych mieszanek tworzyw sztucznych. Ale już inne użyjemy, aby podłączyć inwerter do rozdzielnicy elektrycznej budynku albo do sieci energetycznej. Różne będą też wymagania wobec przewodów umieszczonych na dachu, a inne wobec tych, które będą biegły pod ziemią.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Ważnym elementem instalacji PV jest także jej konstrukcja nośna. Bez względu na to, czy panele będą zamontowane na dachu, czy też na gruncie, zestawy montażowe muszą zapewniać ich stabilność przez cały okres użytkowania.

Kolejnym ważnym asortymentem są różnego rodzaju systemy prowadzące kabli oraz złączki. Wreszcie, montując instalację, nie można zapomnieć także o zabezpieczeniu wszystkich jej elementów od zwarć zarówno ze strony prądu stałego, jak i zmiennego.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę