elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

IIoT pozwala uniknąć awarii

Elmodis
Reklama
Reklama

Według badań przeprowadzonych przez amerykański Electric Power Research Institute (EPRI) na 6000 silnikach elektrycznych, w ponad 40% przypadków do uszkodzeń silnika dochodzi z powodu awarii łożysk. Wynikają one m.in. z zanieczyszczeń, niewłaściwego smarowania czy wibracji. W jaki sposób ocenić ryzyko zakłóceń w ich pracy?

W zależności od rodzaju uszkodzenia oraz jego przyczyn stosuje się określone środki zapobiegawcze. Przykładowo w przypadku nadmiernego zużycia łożyska krokami zapobiegawczymi będzie dokładne sprawdzenie środka oraz metody smarowania, poprawienie uszczelnienia oraz skorygowanie błędu nieosiowości. Jednak aby wdrożyć wspomniane kroki musimy odpowiednio wcześniej otrzymać informację na temat potencjalnych zagrożeń w pracy łożyska.

Reklama

Dzięki rozpowszechnieniu podejścia condition based maintenance (CBM) oraz rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0, coraz więcej zakładów przemysłowych odchodzi od prewencji na rzecz predykcji. Podejście to, bazujące na dużej ilości danych gromadzonych w sposób ciągły, zaawansowanych metodach ich przetwarzania oraz wiedzy eksperckiej pozwala na wcześniejsze wykrywanie potencjalnych anomalii i reagowania tylko w przypadku otrzymania komunikatu, diagnozującego sytuacje awaryjne.

Należy pamiętać, że podejście predykcyjne nie eliminuje potrzeby serwisu, ale dzięki monitoringowi drgań oraz analizie obciążenia silnika jesteśmy w stanie ocenić aktualny stan łożyska i tym samym skutecznie wyprzedzić poważne awarie, którym można odpowiednio wcześnie zapobiec, wymieniając elementy eksploatacyjne - wyjaśnia Artur Hanc - prezes firmy Elmodis.

Reklama

Według statystyk jedna godzina nieplanowanego przestoju linii produkcyjnej w przemyśle spożywczym to dla przedsiębiorstwa średnio kilkaset euro, w fabryce samochodów - nawet kilkaset tysięcy euro, a w rafinerii straty mogą sięgać nawet kilku milionów. Dane te pokazują, że utrzymanie ciągłości pracy maszyn, w tym silników elektrycznych to podstawa efektywnej i opłacalnej produkcji.

 

Źródło: Elmodis

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama