Farnell zastosował rezystory scalone firmy Panasonic

Farnell zastosował rezystory scalone firmy Panasonic Farnell

Farnell wprowadził do swoich magazynów najnowsze rezystory scalone marki Panasonic, zapewniając tym samym użytkownikom dostęp do elementów dużej mocy, wytwarzanych w niewielkich obudowach.

To dosyć poważne rozszerzenie oferty komponentów pasywnych, dostępnych w firmie Farnell. Pozwoli ono klientom na znaczące przyspieszenie procesów wprowadzania produktów na rynek, a to za sprawą pewności i niezawodności źródła podzespołów. Aplikacje, w których stosowane są omawiane rezystory, obejmują inwertery, systemy zarządzania akumulatorami, systemy ADAS i LiDAR, radary, systemy oświetleniowe, wbudowane układy ładowania, roboty przemysłowe i szereg systemów motoryzacyjnych.

Światowy rynek rezystorów coraz bardziej domaga się większych mocy, dostępnych w obudowach o mniejszych rozmiarach. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest tworzenie nowych projektów, zoptymalizowanych pod kątem mniejszych obudów, bez poświęcania wydajności, nawet w najtrudniejszym środowisku pracy. W porównaniu do tradycyjnych rezystorów grubowarstwowych, nowe rezystory scalone marki Panasonic cechują się dwukrotnie większą mocą i pozwalają projektantom na ulepszenie swoich projektów o rezystory o wyższych parametrach, a zarazem mniejszych obudowach. Oszczędzają tym samym cenną przestrzeń na płytce drukowanej.

Od teraz sześć produktów z innowacyjnej serii rezystorów scalonych marki Panasonic jest dostępnych z szybką dostawą z firmy Farnell. Wśród nich:

•  seria ERJH* może pracować w wysokich temperaturach, zaczynając tracić parametry dopiero powyżej 105 °C, co pozwala na utrzymanie wysokiej mocy urządzenia podczas zmniejszania jego rozmiarów. Maksymalna dopuszczalna temperatura pracy tych elementów to 175 °C. Dzięki poprawionej odporności na uszkodzenia lutowia, rezystory te wytrzymują nawet 1000 cykli szokowych testów termicznych. Seria ERJH* jest dostępna w mocach 0,1 W – 0,5 W i w obudowach o rozmiarach od 0402 do 0805.

  seria ERA*V/K to wysoce precyzyjne rezystory o podwyższonej stabilności, uzyskanej dzięki wykonaniu w technologii cienkowarstwowej. Mają bardzo małe tolerancje wartości rezystancji. Cechują się wysokim napięciem znamionowym, w porównaniu do konwencjonalnych rezystorów cienkowarstwowych. Mają wyższą dopuszczalną moc rozpraszaną w porównaniu do dotychczasowych produktów. Do kluczowych cech serii należą: wysoka niezawodność oraz stabilność w dużych temperaturach i wilgotności. Są dostępne w obudowach od 0402 do 0805.

• seria ERJP cechuje się dwukrotnie większą mocą znamionową niż klasyczne rezystory grubowarstwowe, a charakterystyka ESD jest w tej serii podobna, jak w przypadku rezystorów metalowych. Rozpraszanie ciepła udało się poprawić dzięki optymalizacji rozkładu rezystancji, a zastosowany materiał rezystancyjny i projekt elektrody pozwoliły zmniejszyć rozmiary i utrzymać dużą moc komponentów, tj. od 0,2 W do 0,66 W. Dostępne rozmiary to od 0402 do 1210.

• seria ERJPM obejmuje rezystory wysoce precyzyjne rezystory o dużym napięciu znamionowym i mocy znacznie większej niż tradycyjne oporniki grubowarstwowe. Produkty te świetnie sprawdzają się projektach wymagających pracy z wysokim napięciem. Ich napięcie znamionowe to 500 V. Seria ERJPM obejmuje układy w obudowach rozmiaru 1206. Dostępne wartości rezystancji to od 1,2MΩ do 10MΩ.

• seria ERJB/D obejmująca rezystory o szerokich wyprowadzeniach, które zapewniają dużą niezawodność połączeń lutowniczych i bardzo wysokie wartości mocy znamionowej, w porównaniu do klasycznych rezystorów grubowarstwowych. Można je też stosować jako niedrogie boczniki. Mają niewielkie rozmiary i pozwalają na wykrywanie prądów przy dużych mocach. Dostępne obudowy to od 0508 do 1020. Moc znamionowa wynosi od 0,33 W do 2 W.

• seria ERA*A to wysoce dokładne rezystory o dużej niezawodności, uzyskanej dzięki konstrukcji cienkowarstwowej. Cechują się wysoką precyzją, niewielką tolerancją rezystancji i niskim wpływem temperatury. Konstrukcja zapewniająca wysoką niezawodność pozwala zachować stabilne parametry pracy także przy wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności. Rozmiar obudowy to od 0201 do 1206.
Wszystkie rezystory z wymienionych serii nie tylko pozwalają zmniejszyć rozmiary i masę nowych produktów, ale też spełniają wymogi kwalifikacji motoryzacyjnej AEC-Q200 (za wyjątkiem serii ERA*A).

Panasonic oferuje innowacyjne produkty w ramach swoich serii rezystorów scalonych, dostarczając układy o największej mocy w najmniejszych obudowach. Zostały one zaprojektowane by znieść najtrudniejsze warunki środowiskowe i cechują się unikalnymi, miękkimi zakończeniami, które zapewniają większą niezawodność. Nowe rodziny produktów to ciekawe rozszerzenie naszej oferty, które pozwoli klientom na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynek znacznie szybciej oraz na poprawienie parametrów wydajnościowych – powiedział Simon Meadmore, vice president of product and supplier management w firmie Farnell.

Panasonic Industry Europe GmbH to część globalnej grupy Panasonic Group. Specjalizuje się w opracowywaniu produktów na potrzeby motoryzacji i przemysłu. Jest jednym z pięciu największych dostawców komponentów na rynku elementów pasywnych. Bogata oferta firmy obejmuje komponenty elektroniczne, układy scalone i moduły, a także kompletne rozwiązania i sprzęt na potrzeby linii produkcyjnych do wielu dziedzin przemysłu. Firma Panasonic Industry stale podejmuje działania by rozwijać wiodące technologie rezystorowe, osiągając wyższe moce znamionowe i zmniejszając rozmiary urządzeń, a zarazem sprawiając, że wytwarzane komponenty są w stanie wytrzymywać pracę w najtrudniejszych środowiskach.

Nowy wybór rezystorów scalonych firmy Panasonic jest już dostępny w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę