Expopower 2019: nowoczesna energetyka tematem przewodnim

Raven Media

Główne tematy, czyli energetyka, elektronika oraz automatyzacja, dominowały od 7 do 9 maja podczas targów Expopower, Greenpower oraz Poznań Drone Expo. Ekspozycja oraz wydarzenia organizowane przez Grupę MTP skierowane były do przedstawicieli przemysłu energetycznego, branży odnawialnych źródeł energii, a także do tych, których interesowało wykorzystanie dronów np. w energetyce. Targi odwiedziło ponad 5000 uczestników.

Tematyka wydarzeń krążyła wokół energetyki przemysłowej, systemów automatyki, sterowania i instalacji niskiego napięcia, a także wokół energii odnawialnej, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych. Obok specjalistycznych ekspozycji targom towarzyszyły liczne konferencje. Dwudniowa konferencja dotyczyła inteligentnej energii, rozwiązań smart dla dużych aglomeracji i niewielkich miasteczek oraz zaawansowania prac nad tzw. energią jutra. Z kolei konferencja „Meet Hydrogen: H2 Wielkopolska” była okazją do zgłębienia możliwości zastosowania wodoru w gospodarce.

Po pierwsze innowacyjność

Na targach prezentowane były takie rozwiązania jak inteligentna stacja transformatorowa z magazynem energii i przyłączami do źródeł OZE oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych, mobilna energooszczędna elektrownia dużej mocy, która jest w stanie wyprodukować energię elektryczną na potrzeby dużego koncertu plenerowego. W ofercie krajowych dostawców pojawiły się również stacje ładowania samochodów elektrycznych przystosowane do pracy w warunkach wewnętrznych, jak i ładowania pojazdów, nawet w najbardziej niesprzyjającym klimacie w zakresie temperatur od -25 do +50 ºC. Ciekawym rozwiązaniem, prezentowanym podczas targów, była folia, która służy do ogrzewania ścian, podłóg i sufitów, a następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu.

Po drugie profesjonaliści

Targi odwiedzili profesjonalni zwiedzający m. in.: inwestorzy, deweloperzy, elektrycy, energetycy, instalatorzy, technicy, projektanci, koordynatorzy ds. zamówień oraz zarządcy nieruchomościami. Od lat swoje miejsce na Expopower mają uczniowie. W specjalnej strefie Enea Operator można było podpatrzeć energetyków przy pracy, ale też przyjrzeć się najróżniejszym doświadczeniom naukowym oraz pokazom ratownictwa przedmedycznego. Spółka prezentowała też technologię RFID, służącą do znakowania majątku sieciowego. Enea jest pierwszą w Polsce firmą, która wdraża tego typu rozwiązanie.

Produkty obsypane złotem

Złoty Medal Międzynarodowych Tarów Poznańskich jest potwierdzeniem nowoczesności oraz innowacyjności nagrodzonych produktów. Odznaczone produkty są unikatowe w swojej klasie, wykonane ze znakomitej jakości materiałów i wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie. Złoty Medal Expopower 2019 otrzymały następujące produkty: inteligentna stacja transformatorowa SPS, mobilna elektrooszczędna elektrownia dużej mocy Getor Quagropack, osprzęt do budowy linii nN dla przewodów izolowanych oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych LS-4.

Źródło: Grupa MTP

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę