Energa-Operator z certyfikatem ISO 50001:2018

Energa-Operator z certyfikatem ISO 50001:2018 Pixabay

Energa Operator jest pierwszym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, który posiada certyfikat ISO 50001:2018. System Zarządzania Energią to międzynarodowy standard wyznaczający najlepsze praktyki w zakresie zarządzania energią. Działania podejmowane w ramach tego systemu w długoterminowym okresie mogą wpłynąć na codzienną oszczędność energii oraz ochronę środowiska.

Norma ISO 50001 zwraca uwagę przede wszystkim na użycie i zużycie energii. Określa „bazowy poziom wykorzystania energii”, który ma na celu zapewnienie prawidłowego wyniku energetycznego oraz osiągnięcie efektywności energetycznej poprzez sformułowanie wskaźników zużycia energii. Norma ISO 50001 dotyczy nie tylko efektywnego zarządzania energią, ale odnosi się również do ochrony środowiska naturalnego. Istnieje wiele korzyści wynikających z wdrożenia i certyfikacji SZE: zmniejszenie wydatków związanych z wykorzystaniem energii, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, potwierdzenie działań pro środowiskowych m.in. w celu spełnienia wymagań przetargowych.

W normie ISO 50001 scharakteryzowano m.in.: wymogi identyfikacji aktualnego oraz przewidywalnego zużycia energii; wymogi dla wprowadzenia polityki energetycznej; wymogi określające obszary znaczącego zużycia energii i plany redukcji jej zużycia i wymogi wprowadzenia systemu monitorowania oraz mierzenia zużycia energii w ramach cyklu Deminga PDCA (cykl Deminga – zaplanuj, wykonaj, zbadaj, zastosuj).

System zarządzania energią w Operatorze jest systemem młodym, skupiającym się głównie na rzetelnym przeprowadzaniu przeglądów energetycznych, czyli zidentyfikowaniu obszarów znaczącego zużycia energii, oraz tych, które wykazują duży potencjał poprawy efektywności energetycznej. W przyszłym roku planuje się przeprowadzenie cyklu spotkań z pracownikami EOP, których celem będzie wzrost świadomości ekologicznej zatrudnionych, oraz dyskusja na temat tego, w jaki sposób będą mogli wpływać na zaangażowanie w systemie zarządzania energią na dostawców i wykonawców, z którymi współpracują.

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę