Endress+Hauser: nowa generacja czujników radarowych 80 GHz

Endress+Hauser: nowa generacja czujników radarowych 80 GHz Endress+Hauser

Endress+Hauser wprowadza na rynek nową gamę czujników radarowych Micropilot 80 GHz. Nowe urządzenia sprawdzą się w przypadku dużych wyzwań projektowych, takich jak trudno dostępne punkty pomiarowe, środowisko o dużym zapyleniu lub wysokie temperatury procesu. Wbudowane kreatory, obsługiwane z poziomu aplikacji SmartBlue, ułatwią korzystanie z czujników.

Radarowe czujniki poziomu nowej generacji 80 GHz sprawdzą się w praktycznie każdej aplikacji. Dzięki kompaktowej konstrukcji czujnik może być stosowany nawet w przypadku ograniczonych przestrzeni montażowych. Dostępne są również wersje odpowiednie do użytku w trudnych warunkach procesowych, takich jak obecność mediów agresywnych chemicznie lub w wysokich temperaturach. Uruchomienie i obsługa urządzeń z serii Micropilot są proste i intuicyjne. Użytkownik może skorzystać z intuicyjnych kreatorów, dzięki czemu unika błędów i nie musi odbywać specjalistycznych szkoleń. Konfiguracja parametrów i późniejsze testy sprawdzające są również prowadzone za pomocą aplikacji.

Dzięki interfejsowi Bluetooth urządzeniami można wygodnie sterować zdalnie. W połączeniu z funkcją diagnostyki predykcyjnej Heartbeat Technology procesy można monitorować w sposób ciągły, a weryfikację przeprowadza się w czasie krótszym niż trzy minuty bez konieczności wstrzymywania procesu. Ponadto czujniki korzystają z różnych opcji komunikacji cyfrowej, takich jak: protokoły Ethernet-APL, Profibus PA i HART. Nowe opcje w zakresie komunikacji wraz z odświeżonym interfejsem użytkownika i kreatorami ułatwiają obsługę urządzenia pod każdym względem. Dzięki pamięci HistoROM, przechowującej dane konfiguracyjne urządzenia, parametry punktu pomiarowego są przesyłane podczas wymiany elektroniki do nowego czujnika. Naprawa urządzenia przebiega więc szybko i sprawnie.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Błędy systematyczne, niezamierzone błędy podczas użytkowania i anomalie procesowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu. Nowa rodzina czujników radarowych Micropilot spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Zostały one opracowane zgodnie z normą PN-EN 61508 oraz z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia Endress+Hauser w zakresie SIL. Dlatego urządzenia te mogą być stosowane w instalacjach SIL2 lub SIL3. Ponadto przyjazne kreatory, prowadzące użytkownika krok po kroku przez uruchomienie, konfigurację parametrów czy testy, zapobiegają powstawaniu błędów systematycznych i zwiększają bezpieczeństwo instalacji.

Innowacyjna opcja komunikacji – protokół Ethernet-APL – daje możliwość monitorowania i obsługi urządzenia za pośrednictwem zintegrowanego serwera WWW. Nowy kolorowy wyświetlacz zapewnia rozpoznawanie stanu urządzenia na pierwszy rzut oka przez zmianę koloru z zielonego na czerwony w przypadku błędu. Podnosi to bezpieczeństwo instalacji i daje możliwość prowadzenia szybkiego przeglądu stanu urządzeń.

Inną funkcją zaprojektowaną w celu wyeliminowania błędów systematycznych jest automatycznie generowana suma kontrolna (CRC), obliczana na podstawie wszystkich parametrów związanych z bezpieczeństwem i odnotowywana w raporcie z testu. Na jej podstawie można zidentyfikować zmiany w poszczególnych parametrach. Dzięki temu wystarczy „rzut oka”, by stwierdzić, czy parametr został zmieniony, a tym samym znacznie przyspieszyć inspekcję.

Większa wydajność i dokładność pomiaru 

Seria czujników Micropilot 80 GHz oferuje nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa i wyjątkową dokładność pomiarów, lecz także zwiększa wydajność procesów przemysłowych. Heartbeat Technology, opracowana przez Endress+Hauser, zapewnia wyższą skuteczność pomiarową oraz daje możliwość zwiększenia wydajności. Dostarczane dane diagnostyczne i monitorujące są niezawodne, a dzięki ciągłemu monitoringowi zmian takich jak powstawanie piany czy gromadzenie osadu, możliwe jest wdrożenie prawdziwej konserwacji predykcyjnej. Weryfikację urządzenia można przeprowadzić w mniej niż trzy minuty bez konieczności demontażu i przerywania procesu.

Opatentowany wskaźnik dokładności radaru (RAI) w połączeniu z weryfikacją Heartbeat Technology pozwala na identyfikowalną weryfikację zgodnie z normą ISO 9001, co znacznie ogranicza nakład pracy, a także koszty związane z kalibracją i dokumentacją. Dodatkową korzyścią jest wydłużenie odstępów między kalibracjami. Najnowocześniejsze protokoły komunikacyjne, jak np. Profibus PA, HART i innowacyjne rozwiązanie Ethernet-APL, dodatkowo zwiększają dostępność instalacji. Dzięki łatwej integracji z systemami zarządzania zasobami i inteligentnej autodiagnostyce można w dużej mierze uniknąć przestojów i zwiększyć produkcję.

Korzyści dla użytkownika:

* intuicyjna obsługa za pomocą aplikacji Endress+Hauser SmartBlue i łączności Bluetooth lub systemu sterowania z cyfrowym interfejsem komunikacyjnym,
* kreatory upraszczające uruchomienie i prowadzące użytkownika przez cały proces,
* łatwiejsze rozwiązywanie problemów, ponieważ zalecane rozwiązania są wyświetlane bezpośrednio na ekranie,
* pamięć HistoROM przechowująca dane konfiguracyjne zapewnia bezpieczne i łatwe przeniesienie nastaw konfiguracyjnych.

Inteligentne bezpieczeństwo:

* kreatory pomagające użytkownikowi w uruchomieniu urządzenia w trybie pracy SIL i przeprowadzenie testów sprawdzających, ograniczając w ten sposób błędy do minimum,
* bezpieczeństwo uwzględnione w projekcie: urządzenia opracowane zgodnie z normą PN-EN 61508,
* suma kontrolna (CRC) pozwala łatwo sprawdzić, czy parametry bezpieczeństwa nie zostały zmienione, 
* zmiana podświetlenia wyświetlacza natychmiast zwraca uwagę na błędy.

Zwiększona wydajność:

* maksymalna wydajność pomiaru, nawet w trudnych aplikacjach, dzięki nowemu mikroprocesorowi 80 GHz, 
* monitoring, weryfikacja i diagnostyka procesu podczas pracy dzięki technologii Heartbeat Technology,
* łatwa integracja urządzenia z systemami zarządzania zasobami dzięki komunikacji cyfrowej,
* gotowe na Przemysł 4.0 – mogą być zintegrowane bezpośrednio z chmurą dzięki opcjom komunikacji, takim jak Ethernet-APL.

Źródło: Endress+Hauser

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę