Elektronarzędzia: jakie wybrać, by służyły przez wiele lat?

Elektronarzędzia: jakie wybrać, by służyły przez wiele lat? Würth Polska

Elektronarzędzia stanowią podstawę pracy każdego fachowca. Tworząc lub rozwijając swoje wyposażenie, warto kierować się sprawdzonymi kryteriami doboru sprzętu. O tym, co należy wziąć pod uwagę w trakcie kompletowania swojej bazy elektronarzędziowej, opowiedział Artur Kordowski, market manager w Würth Polska.

Wyposażenie profesjonalisty różni się od tego, czym dysponuje majsterkowicz amator. Narzędzia do użytku zawodowego są zbudowane z trwalszych materiałów i bardziej ergonomicznie. Wyższa cena sprzętu dla fachowców nie powinna dziwić. Tego typu urządzenia muszą wytrzymać codzienną, wielogodzinną pracę. Dodatkowo dostarczane są zwykle w trwałych walizkach transportowych, które umożliwiają szybkie i wygodne przenoszenie sprzętu.

Po pierwsze: zdefiniuj swoje potrzeby

Zestaw narzędzi, którymi posługuje się fachowiec, zależy w dużej mierze od profilu jego działalności. Część sprzętu ma jednak charakter uniwersalny i jest niezbędna przedstawicielom wielu branż. Kompletowanie wyposażenia warto zacząć właśnie od nich. Najczęściej używanym elektronarzędziem, które stanowi podstawę pracy każdego profesjonalisty, jest wiertarka-wkrętarka. Zawodowcy na przemian wiercący i wkręcający powinni mieć na wyposażeniu dwa lub więcej urządzenia tego typu. Niezbędne elektronarzędzia to także: szlifierki kątowe, młotki SDS plus, wkrętarki udarowe, klucze udarowe, piły szablaste. Fachowcy, dobierając narzędzia pod profil swojej działalności, posiadają często też m.in.: pilarki tarczowe, wyrzynarki, szlifierki trzpieniowe, młoty SDS MAX, obcinaki do rur czy nożyce do blach.

Po drugie: sprawdź, jak narzędzie leży w dłoni

Wybór sprzętu ułatwiają opinie użytkowników pojawiające się na forach internetowych lub recenzje, które można przeczytać na branżowych portalach czy w różnych artykułach. Są jednak właściwości urządzenia, o których najlepiej możemy się przekonać po wzięciu go do ręki. Chodzi na przykład o to, ile waży, o balans czy drgania powodowane przez pracujące elektronarzędzie. Te cechy powinien brać pod uwagę fachowiec, który użytkuje sprzęt na co dzień.

Wymienione elementy są istotne dla komfortu pracy, czyli w dłuższej perspektywie szczególnie dla operatora. Z uwagi na te fakty przed zakupem danego narzędzia warto skorzystać z pomocy fachowców pracujących w punkcie sprzedaży towaru i uzyskanie niezbędnych informacji.

Po trzecie: zredukuj koszty zakupu

Wśród elektronarzędzi obecnie niezwykle popularne są urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Wydajne i pojemne akumulatory litowo-jonowe spowodowały prawdziwą rewolucję na rynku. Z elektronarzędzi bezprzewodowych można korzystać swobodnie i niezależnie od lokalizacji źródła prądu. Wiodący producenci mają ponad 200 urządzeń tego typu w ofercie. Sprzęt ten nie ustępuje mocą swoim sieciowym odpowiednikom.

Wspólną cechą wszystkich renomowanych marek elektronarzędzi jest tzw. platforma akumulatorowa. Chodzi o zastosowanie jednego, wspólnego typu akumulatora do zasilania wielu narzędzi. Dzięki temu redukuje się koszty zakupu sprzętu. Mając parę akumulatorów i przystosowaną do nich ładowarkę, możemy zaopatrywać się kolejno jedynie w same narzędzia.

Po czwarte: poznaj charakterystykę urządzenia

Przed zakupem sprzętu warto zapoznać się z jego cechami i właściwościami, szczególnie jeśli oczekujemy, że będzie nam długo służył. Najpierw podejmijmy decyzję, czy wystarczy użycie cięższych elektronarzędzi 18V, czy może potrzebne nam są lżejsze urządzenia 12V. Wielu fachowców korzysta z obu rodzajów narzędzi. Ponadto dobrze spojrzeć na technologię w jakiej wykonane są akumulatory.

Odpowiednia konstrukcja umożliwi ich chłodzenie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii. Jej oszczędność można osiągnąć też przez wybór urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy. W dodatku to rozwiązanie zapewni elektronarzędziom dużą moc i przedłuży ich żywotność. Dobrze też, żeby sprzęt był wyposażony w specjalistyczną elektronikę, która chroni silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem.

Źródło: Würth Polska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę