Dwukierunkowe interfejsy dla inteligentnego domu

Dwukierunkowe interfejsy dla inteligentnego domu Pixabay – geralt

Połączone, zintegrowane i bezpieczne dwukierunkowe interfejsy od Nice przekształcają dom w inteligentny i konfigurowalny system, zdolny do łatwej i natychmiastowej komunikacji z mieszkańcami, którzy dzięki nim mogą mieć zawsze wszystko pod kontrolą, nawet zdalnie.

Dzięki proponowanej przez Nice technologii dwukierunkowej (BiDi) i przy zastosowaniu centrali, takiej jak Yubii Home, możliwe jest sterowanie urządzeniami automatyki domowej- w ramach zaplanowanych scenariuszy. Można sprawdzać zużycie i regulować obciążenia elektryczne zmniejszając straty energii.Użytkownik utrzymuje również informację zwrotną w czasie rzeczywistym o stanie urządzeń i automatyki, sprawdzić ich funkcjonalność.

Oprócz możliwości zarządzania urządzeniami domowymi w trybie „samodzielnym” za pomocą jednokierunkowych czy dwukierunkowych pilotów lub dzięki zintegrowanej centrali z dwukierunkowymi interfejsami Nice istnieje jeszcze wiele dodatkowych funkcji systemu. Za pomocą poleceń głosowych Amazon Alexa, Google Home i Siri Shortcuts można zarządzać systemem, włączać i wyłączać podłączone urządzenia. Używając jednej aplikacji, z poziomu smartfona, smartwatcha lub samochodowego systemu infotainment, można zdalnie zarządzać funkcjami domu. Jednym kliknięciem sprawdzać ich status i otrzymywać powiadomienia.

Dzięki inteligentnym urządzeniom Nice dom zna preferencje tych, którzy tam mieszkają. Zaprogramowanie scenariuszy przy użyciu centrali takiej jak Yubii Home spowoduje, że dom będzie automatycznie zarządzał urządzeniami, zgodnie z codziennymi rutynami, jak np.: włączanie światła, gdy na zewnątrz jest ciemno, ustawianie światła na 30%, gdy chcesz przeczytać książkę, czy włączanie klimatyzacji przed powrotemdo domu. Możliwości tworzenia scenariuszy łączących funkcjonalności urządzeń inteligentnego domu są praktycznie nieograniczone. Dzięki BiDi-Shutterkażdy z domowników, używając tej samej aplikacji, może spowodować, by rolety były zamykane automatycznie, gdy system alarmowy jest aktywny. ZBiDi-Dimmerem oraz odpowiednimi modułami można regulować natężenie światła w pomieszczeniu i aktywować alarm.

Ponadto dwukierunkowe systemy radiowe Nice z technologią Mesh, podobnie jak nowe interfejsy BiDi, przedłużają sygnał radiowy do 150 metrów (w optymalnych warunkach) tak, aby móc potwierdzić użytkownikowi poprawne odebranie polecenia przez automatykę, z możliwością sprawdzenia jego stanu w dowolnym momencie. Rozwiązania te są bardzo bezpieczne, dzięki szyfrowanej komunikacji między urządzeniami wchodzącymi w skład systemu.

Nice BiDi-Shutter to wielofunkcyjny, jedno- i dwukierunkowy interfejs, do inteligentengo zarządzania żaluzjami wewnętrznymi, roletamioraz żaluzjami weneckimi. Interfejs umożliwia zintegrowanie mechanicznych silników rurowych z systemem inteligentnego domu. Centrala Yubii Homepołączona z interfejsem BiDi-Shutter oraz z czujnikiem światła, automatycznie reaguje na zmiany jasności w pomieszczeniu. Optymalizowane jest dzięki temu zużycie energii poprzez zapewnienie wyłączenia sztucznego oświetlenia w ciągu dnia, gdy jasność wykryta w pomieszczeniu osiąga ustawiony próg. Dzięki niewielkim rozmiarom BiDi-Shutter może być montowany w puszkach ściennych lub bezpośrednio w skrzynce rolety.

Z kolei Nice BiDi-Awning to interfejs jedno- i dwukierunkowy do inteligentnego zarządzania markizami. Interfejs umożliwia integrację silników mechanicznych z systemem inteligentnego domu.Nice BiDi-Awningw prosty sposób chroni środowisko wewnętrzne przed ciepłem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, zapewniając większy komfort i oszczędności w użytkowaniu klimatyzatora.W prosty i szybki sposób można ustawić dwie pozycje pośrednie dla żądanego otwarcia częściowego, a ruch markizy można zaprogramować w odniesieniu do progów wykrytych przez czujnik klimatyczny. Gdy latem jest słonecznie, interfejs pozwala monitorować warunki zewnętrzne i zarządzać markizą, otwierając ją automatycznie do żądanego progu, co zapewnia ochronę przed gorącem słońca i oszczędność na użytkowaniu klimatyzatora.

Nice BiDi-Switch jest zaś interfejsem jedno- i dwukierunkowym do inteligentnego zarządzania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi. Umożliwia zintegrowanie oświetlenia i odbiorników elektrycznych z systemem inteligentnego domu. Dzięki Nice BiDi-Switch oświetleniem calego pomieszczenia można zarządzać za pomocą jednego urządzenia,nawet zdalnie, za pośrednictwem aplikacji.Istnieje też możliwość automatycznego wyłączania regulowanego przez wbudowany zegar, bez konieczności wymiany obecnych żarówek na inteligentne wersje i przy zachowaniu istniejącego przełącznika.

Nice BiDi-Dimmer to interfejs jedno- i dwukierunkowy, do inteligentnego zarządzania  intensywnością oświetlenia. Pozwala na zarządzanie oświetleniem poprzez zintegrowanie go z systemem inteligentnego domu.Dzięki Nice BiDi- Dimmer i centrali Yubii Home możliwe jest tworzenie wielu scenariuszy opartych na codziennych rutynach i preferencjach. Dzięki temu inteligentny dom może automatycznie zarządzać podłączonymi urządzeniami, za pomocą prostego kliknięcia jednej aplikacji, lub za pomocą poleceń głosowych, na przykład: włącz światło, gdy na zewnątrz jest ciemno. Dzięki rozwiązaniom Nice i komendom głosowym można sterować oświetleniem i regulować jego intensywność. BiDi-Dimmer jest kompatybilny z najczęściej używanymi typami żarówek takimi jak: świetlówkowe, halogenowe, LED, żarnik lub neon. Ponadto jego niewielki rozmiar sprawia, że jest odpowiedni dla większości puszek podtynkowych.

Źródło: Nice

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę