Dwie lokalizacje na projekty OZE na Bałtyku

Dwie lokalizacje na projekty OZE na Bałtyku Canva

Ministerstwo Infrastruktury 30 maja br. ogłosiło wyniki procesu przyznawania sześciu nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku pięciu lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW, z czego Energa MFW1 oraz Energa MFW2, spółki zależne Energi Wytwarzanie należącej do Grupy Orlen uzyskały dwa pozwolenia lokalizacyjne o łącznej mocy ok. 1800 MW.

Koncesje, które zabezpieczyła Grupa Orlen znajdują się na wysokości Kołobrzegu oraz Łeby i są usytuowane około 30 km od linii brzegowej. Wspomniane spółki zależne Energi Wytwarzanie otrzymały największą liczbę punktów w postępowaniu rozstrzygającym odpowiednio w obszarach 14.E.1 i 14.E.2.

Inwestycje w morską energetykę wiatrową stanowią jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie Orlen. Strategia koncernu zakłada uzyskanie ok. 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 r.

Źródło: Energa 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę