elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Duży wzrost mocy zainstalowanej z fotowoltaiki

Pixabay
Reklama
Reklama

Na koniec minionego roku moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła 3,5 GW. To znaczący wzrost w porównaniu do końcówki 2019 r., kiedy to wynosiła prawie 1,5 GW. Największy przyrost nastąpił w obszarze mikroinstalacji, czyli u prosumentów, którzy stanowią prawie 80% całego rynku fotowoltaicznego.

Według analiz Instytutu Energetyki Odnawialnej układ sił na rynku będzie ulegał zmianie. Tempo wzrostu mikroinstalacji wyhamuje, ponieważ dotychczasowy program dotacji „Mój Prąd” kończy się, a zapowiedziany nowy nie będzie już adresowany tylko dla fotowoltaiki. Ale tworzą się nowe perspektywy. W 2021 r. kończy się czas na wybudowanie 1,2 GW farm fotowoltaicznych, które wygrały aukcje OZE w 2018 i 2019 r. W wyniku rozstrzygnięcia kolejnych aukcji OZE w 2020 łącznie może powstać ponad 1,56 GW nowych mocy fotowoltaicznych w elektrowniach rzędu 1 MW i większych, co daje dobrą perspektywę na inwestycje w latach 2021/2022.

Reklama

We wspomnianych aukcjach wygrało 12 spółek wchodzących do grupy kapitałowej Columbus – notowanego na New Connect. Akcje Columbusa w grudniu początkowo notowały spadek, aby znowu wzrosnąć w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Podobnie sytuacja przedstawia się w spółkach Novavis, Grodno, Sunex i ML System – początkowy spadek, wzrost w końcówce grudnia. Mogło to być związane z faktem zawarcia przez ML System umowy o wartości 13,7 mln zł netto na m.in. dostarczenie i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachach zabytkowych budynków szkoły muzycznej.

Spółka 01 Cyberaton rozszerza działalność na pompy ciepła podpisując umowę o współpracy z niemiecką firmą oraz kontynuuje działalność w fotowoltaice realizując inwestycje farm PV. Z kolei spółka Photon Energy 5 stycznia br. zadebiutowała na parkiecie głównym warszawskiej giełdy od razu notując wzrost.

Reklama

Energetyczny indeks giełdowy WIG-Energia w okolicach świąt Bożego Narodzenia także zanotował zwyżkę, która utrzymuje się także na początku stycznia. Indeks fotowoltaiczny w tym okresie zachowuje się bardzo podobnie. Może to być oznaka tego, że inwestorzy w końcówce trudnego, naznaczonego pandemią 2020 r. w nadziei na nowy lepszy rok i odbicie w gospodarce chętniej inwestują na giełdzie.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama