Dodatkowe bezpieczeństwo w zakresie integracji danych z architekturą OPC UA Reverse Connect

Dodatkowe bezpieczeństwo w zakresie integracji danych Softing Industrial

Dzięki integracji OPC UA Reverse Connect z pakietem dataFEED OPC Suite Extended V5.22 firma Softing umożliwia bezpieczną komunikację między komponentami OPC UA w systemach OT i IT, które są oddzielone zaporami ogniowymi lub strefami DMZ.

Pakiet dataFEED OPC Suite Extended to kompleksowe rozwiązanie do komunikacji OPC i łączności w chmurze zapewniające dostęp do sterowników i urządzeń IoT wiodących producentów. Dzięki nowej funkcjonalności OPC UA Reverse Connect, pakiet zapewnia bezpieczną komunikację między komponentami OPC UA oddzielonymi zaporami ogniowymi lub strefami DMZ.

Bezpieczne połączenie

OPC UA Reverse Connect unika tradycyjnego typu połączenia , gdzie klient nawiązuje połączenie z serwerem - zamiast tego to serwer aktywnie łączy się z klientem. Jest to ważne w przypadku sieci, w których serwer znajduje się w chronionym środowisku, takim jak sieć produkcyjna fabryki. Nie ma potrzeby otwierania portów firewalla z sieci IT do sieci OT. W ten sposób eliminuje się ryzyko ataku na sieć produkcyjną, ponieważ zapora pozostaje zamknięta.

Kompleksowe rozwiązanie do integracji danych

Oprogramowanie dataFEED OPC Suite umożliwia dostęp do sterowników wiodących producentów, takich jak Simatic S7 (Siemens), ControlLogix (Rockwell) , B&R, Mitsubishi oraz sterowników Modbus (np. firmy Wago). Rozwiązanie działa jako brama między dwoma standardami OPC, dzięki czemu istniejące komponenty i aplikacje OPC Classic można również zintegrować z nowoczesnymi rozwiązaniami OPC UA przeznaczonymi dla aplikacji Przemysłu 4.0. Dane produkcyjne są przesyłane do aplikacji IoT Cloud lub Big Data za pośrednictwem protokołów MQTT i REST. Pakiet obsługuje również przechowywanie danych produkcyjnych w pliku, w bazie danych SQL lub w systemach bazodanowych MongoDB i CouchDB. Dzięki rozbudowanej funkcjonalności wstępnego przetwarzania dane mogą być łatwo i elastycznie dostosowywane.

Źródło: Softing Industrial

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę