elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226%

Vertiv
Reklama
Reklama

Według wyników badania Data Center 2025: Closer to the edge ponad połowa (53%) ankietowanych firm, które już korzystają z technologii edge computingu albo planują to do 2025 r., spodziewa się, że liczba ich serwerowni wzrośnie o co najmniej 100%, a 20% spodziewa się wzrostu czterokrotnego lub większego. Łącznie liczba takich placówek ma wzrosnąć o 226% do połowy przyszłej dekady.

Pięć lat temu firma Vertiv przeprowadziła ogólnoświatowe badanie dotyczące centrów danych przyszłości. W raporcie Data Center 2025: Exploring the Possibilities przedstawiono opinie na ten temat, wyrażone przez ponad 800 profesjonalistów z branży IT. Teraz Vertiv publikuje opracowanie Data Center 2025: Closer to the Edge (Centrum danych 2025: Coraz bliżej brzegu), w którym ukazuje zmiany w branży zaobserwowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

Reklama

Wyniki badania wskazują, że liderzy branży zaczęli myśleć w inny sposób o centrach danych. Obecnie zmagają się z szerokim ekosystemem rozwiązań, na które składa się wiele typów obiektów i widzą konieczność przeniesienia przetwarzania części danych na brzeg sieci. Wśród tych firm, które już korzystają z technologii edge computingu albo planują to do 2025 r., ponad połowa (53%) spodziewa się, że liczba ich serwerowni wzrośnie o co najmniej 100%, a 20% spodziewa się wzrostu czterokrotnego lub większego. Łącznie liczba takich placówek ma wzrosnąć o 226% od teraz do 2025 r.

W trakcie pierwszych badań w 2014 r. przetwarzanie na brzegu sieci uznano za rosnący trend, ale w 19-stronicowym raporcie zasłużył on tylko na cztery wzmianki. Uwaga ankietowanych skupiała się wówczas na architekturze hybrydowej, wykorzystującej zasoby korporacyjne, chmurowe i kolokację. Nawet w takiej branży, w której i tak ciągłe zmiany odbywają się z prędkością światła, wzrost zainteresowania przetwarzaniem na brzegu sieci w centrach danych jest oszałamiający.

 W ciągu zaledwie pięciu krótkich lat zaobserwowaliśmy pojawienie się zupełnie nowego segmentu rynku, stymulowanego potrzebą umieszczenia rozwiązań przetwarzających dane bliżej ich użytkowników – powiedział Rob Johnson, CEO firmy Vertiv. – Ta nowa rozproszona sieć jest zależna od infrastruktury o charakterze krytycznym, co w zasadniczy sposób zmieniło myślenie o centrach danych.

Reklama

– Tworzenie prognoz na temat technologii wybiegających wprzód na dwa lub trzy lata jest wyzwaniem, ale wyniki tego badania są zbieżne z wizją przedstawiającą ciągle zmieniający się i niesamowicie dynamiczny rynek, który rozwija się na naszych oczach – mówi Giordano Albertazzi, prezes firmy Vertiv na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – W szczególności szacunki dotyczące wzrostu w dziedzinie obliczeń dokonywanych na brzegu sieci są zgodne z przewidywanym wzrostem popularności rozwiązań sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i innych aplikacji, których poprawne działanie zależy od wysokiej przepustowości infrastruktury i jej małych opóźnień. Wyzwaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedobór personelu w centrach danych, będzie skuteczne i wydajne zarządzanie całą tą nową infrastrukturą. Coraz ważniejszą rolę zacznie odgrywać zdalne zarządzanie centrami danych.

Wśród innych istotnych wyników badania warto wymienić:
• Uczestnicy nie są już tak optymistycznie nastawieni do kwestii zasilania energią słoneczną i wiatrową w centrum danych, jak w 2014 r. Wówczas przewidywali, że około 34% mocy centrum danych będzie pochodzić z tych źródeł do 2025 r. Obecnie oczekują, że wskaźnik ten wyniesie 21% - to wciąż optymistycznie, ale tylko przy ambitnych harmonogramach rozwoju.
• W skali globalnej 16% uczestników spodziewa się przejścia na emeryturę do 2025 r. To pogłębi i tak już problematyczny niedobór talentów.

Pełne wyniki badań są dostępne w raporcie Data Center 2025: Closer to the Edge. Pełen raport i dodatkowe analizy wyników są dostępne na stronie Vertiv.pl. W tegorocznej edycji ankiety wzięło udział ponad 800 specjalistów zarządzających centrami danych.

Źródło: Vertiv

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama