Cyfrowa replika pozwoli na perfekcyjne odbudowanie katedry Notre Dame

Andrew Tallon

Pożar katedry Notre Dame wstrząsnął całym światem, gdyż w ciągu kilku godzin zniszczeniu uległy setki lat tradycji i historii. Współczesna technologia jednak jest w stanie zagwarantować, że odrestaurowana budowla będzie jak najbliższa oryginałowi.

Dzięki pracy naukowca Andrew Tallona podczas odrestaurowywania katedry będzie możliwe wykorzystanie jej modelu 3D, który został przez niego stworzony za pomocą skanowania laserem, podczas zbierania materiałów o gotyckich katedrach dla National Geographic. Belg w ten sposób opowiedział o swojej pracy:

- Ustawiłem sieć znaczników, które są geolokalizowanymi punktami w przestrzeni. Następnie określona została gęstość skanowania, czyli jego rozdzielczość i można przeprowadzić zabieg. Laser wtedy wysyła wiązkę i mierzy czas od jej emisji, aż do momentu trafienia oraz czas potrzebny na powrót.

Na poniższym filmie można zobaczyć jak wyglądały prace Tallona podczas skanowania katedry Notre Dame. Co prawda nie pokazuje on francuskiej budowli, a katedrę Washington National, jednak w obu przypadkach używana była dokładnie ta sama metoda pracy i technologia. Skany wykonane w ten sposób są niezwykle dokładne, ponieważ Tallon mógł za ich pomocą odkryć, dlaczego część kolumn Notre Dame nie znajduje się w jednym szeregu. Okazało się bowiem, że mogły one zostać nadbudowane na strukturach, które istniały już wcześniej.

Niestety nie wiadomo jeszcze, czy władze Francji zdecydują się na wykorzystanie materiałów Tallona, gdyż problem może stanowić jego tragiczna śmierć w zeszłym roku.

Źródło: Techspot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę