Ceny akumulatorów litowo-jonowych mogą cały czas spadać
Ceny akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w telefonach, laptopach czy samochodach w ciągu ostatnich 3 dekad niezwykle mocno spadły, a fakt ten przyczynił się do szybkiego rozwoju różnych technologii. Analizę tej sytuacji przeprowadzili naukowcy z MIT.
Naukowcy odkryli, że koszt takich akumulatorów spadł o 97% od czasu ich pierwszego komercyjnego wprowadzenia w 1991 r. Chociaż jest jasne, że nastąpił także ogromny spadek kosztów w przypadku niektórych technologii wykorzystujących czystą energię, takich jak energia słoneczna i wiatr, okazuje się, że istnieje znaczna różnica zdań co do tego, jak szybko takie koszty się obniżają. Podobne nieporozumienia pojawiły się także podczas śledzenia innych ważnych aspektów rozwoju rynku akumulatorów, takich jak stale poprawiająca się gęstość energii (energia zgromadzona w danej objętości) i energia właściwa (energia zmagazynowana w danej masie).
Dzięki szczegółowej analizie ustalono, że technologie akumulatorów litowo-jonowych poprawiły się pod względem ich kosztów z szybkością porównywalną z technologią energii słonecznej, a zwłaszcza z modułami fotowoltaicznymi, które są często wstrzymywane - i występują jako rodzaj złotego standardu innowacji w dziedzinie czystej energii.
Oprócz pomocy we wspieraniu trwającej elektryfikacji transportu dalsze spadki cen akumulatorów litowo-jonowych mogą również potencjalnie zwiększyć ich wykorzystanie w zastosowaniach stacjonarnych, w zakresie sposobów kompensacji przerywanego dostarczania czystych źródeł energii, Co istotne, takie zastosowania mogą odegrać znaczną rolę chociażby w ograniczaniu światowej emisji gazów cieplarnianych.
Źródło: Energy and Environmental Science