Capgemini i Schneider Electric współpracują w zakresie optymalizacji zużycia energii

Capgemini i Schneider Electric nawiązują współpracę Schneider Electric

Firmy Schneider Electric oraz Capgemini ogłosiły współpracę w zakresie optymalizacji zużycia energii. Zaprojektowana, aby pomóc organizacjom przyspieszyć ich podróż w kierunku inteligentniejszego, bardziej ekologicznego i efektywnego energetycznie zarządzania obiektami, platforma Energy Command Center wykorzystuje unikalne, kompleksowe połączenie rozwiązań cyfrowych i najnowocześniejszych technologii, aby zarówno uprościć zarządzanie energią, jak i zoptymalizować jej zużycie.

Według analizy IEA, w ostatnich latach energia odpowiadała za ponad trzy czwarte globalnej emisji gazów cieplarnianych. Czysta energia elektryczna, w połączeniu z cyfryzacją technologii zarządzania energią, ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia transformacji energetycznej.

Platforma do monitorowania, przewidywania, kontroli i optymalizacji wszystkich zasobów energetycznych

Rozwiązanie Energy Command Center, opracowane przez Capgemini i zasilane przez technologię Schneider Electric, to zintegrowana i scentralizowana platforma do monitorowania, kontrolowania i optymalizacji wszystkich zasobów obiektów energochłonnych, w tym centrów danych lub pomieszczeń o krytycznym znaczeniu. Platforma łączy w sobie zaawansowaną sztuczną inteligencję (AI), logikę i algorytmy uczenia maszynowego oraz technologię Internetu Rzeczy (IoT) w celu pomiaru i przewidywania różnych wskaźników, takich jak energochłonność, stan krytycznych zasobów, operacje krytyczne, wytwarzanie energii odnawialnej i ogólna wydajność wszystkich zasobów energetycznych.

Wiodące skomunikowane produkty Schneider Electric, kontrola brzegowa i aplikacje doradcze pomagają organizacjom efektywnie zarządzać dostawami energii w wielu obiektach, takich jak fabryki czy biura, lub innej infrastrukturze, jednocześnie zmniejszając zużycie energii w całej działalności za pomocą jednej zintegrowanej platformy. Capgemini wnosi swoje doświadczenie w zakresie integracji i przetwarzania danych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz integracji wszystkich produktów i oprogramowania w centralnej platformie decyzyjnej.

Wykorzystując dane o zużyciu energii i emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym w połączeniu z modułowym i interoperacyjnym oprogramowaniem oraz systemami do zarządzania budynkami, Energy Command Center pomaga obniżyć zużycie energii i wydatki, aby pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju organizacji, jednocześnie przyspieszając osiągnięcie zerowego zużycia energii netto w przyszłości.

W Capgemini jesteśmy głęboko przekonani, że w danych i technologiach cyfrowych tkwi niesamowity, niewykorzystany potencjał, który może służyć przyspieszeniu transformacji energetycznej. Podzielamy tę wizję ze Schneider Electric – mówi Aiman Ezzat, CEO Capgemini. – Jesteśmy w kluczowym momencie transformacji energetycznej. Cieszymy się, że możemy połączyć siły i naszą głęboką wiedzę w zakresie technologii i danych z renomowanymi rozwiązaniami Schneider Electric, aby umożliwić organizacjom zarządzanie i przyspieszenie ich ścieżki dekarbonizacji.
    
Walka z kryzysem energetycznym i klimatycznym ma ogromne znaczenie, a efektywność energetyczna odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu tych wyzwań. Dekarbonizacja poprzez elektryfikację i cyfryzację jest koniecznością dla zrównoważonej przyszłości. Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z Capgemini, ponieważ pozwala nam ona wzmacniać nasze wysiłki na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i wdrażania praktyk z obszaru zrównoważonego rozwoju. Razem możemy wywrzeć znaczący wpływ na ten obszar – dodaje Peter Herweck, CEO Schneider Electric.  

Zmniejszenie zużycia energii o 29% w ośmiu głównych kampusach Capgemini zlokalizowanych w Indiach

Prototyp rozwiązania jest testowany od 2022 r. w zakładach Capgemini w Indiach, które odpowiadają za około jedną czwartą śladu energetycznego Grupy Capgemini, umożliwiając monitorowanie w czasie rzeczywistym i efektywną kontrolę dostaw energii w wielu zasobach, przy jednoczesnym zmniejszeniu i optymalizacji zużycia energii w ramach jednej zintegrowanej, scentralizowanej platformy. Dzięki zmniejszeniu zużycia energii o 29% w 2023 r. (w porównaniu z 2019 r.) w ośmiu głównych kampusach Capgemini zlokalizowanych w Indiach, platforma wnosi istotny wkład w realizację celów Grupy Capgemini w zakresie dekarbonizacji jej działalności.

Źródło: Schneider Electric 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę