Budowa sieci 5G na Politechnice Łódzkiej

Vertiv

Ericsson we współpracy z Instytutem Łączności oraz Politechniką Łódzką zawarły umowę Ministerstwem Rozwoju, aby utworzyć tzw. Hub innowacji Cyfrowej. Podstawowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej.

Za sprawą ministerialnego programu „Przemysł 4.0” wspólne przedsięwzięcie instytucji ze świata nauki, biznesu i administracji otrzyma dotację w wysokości ośmiu milionów złotych. – Przechodzimy do kolejnej fazy realizacji polityki innowacyjnej  w Polsce. W poprzedniej kadencji wypracowaliśmy fundamenty ekosystemu. Teraz przychodzi czas na intensywną pracę, związaną m.in. z podnoszeniem kompetencji cyfrowych Polaków. W tym celu uruchamiamy Huby Innowacji Cyfrowych. Przez najbliższe dwa lata, będą one dla przedsiębiorców, innowatorów i studentów, miejscem dostępu do wysokiej jakości usług   szkoleniowych doradczych i demonstracyjnych. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyniesie to erupcję kreatywności i pomysłów, które znajdą swoją niszę rynkową i odniosą sukces – zauważa minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ericsson odpowiada za budowę radiowej sieci dostępowej (RAN) w technologiach 4G i 5G. Firma dostarczy rozwiązania sieci rdzeniowej wraz z systemem zarządzania, a także zapewni utrzymanie infrastruktury. Wydzielona i niezależna sieć telekomunikacyjna, obejmie swoim zasięgiem kluczowe budynki Kampusu Politechniki Łódzkiej. Budowa sieci rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2019 r., a jej uruchomienie planowane jest w drugim kwartale 2020 r.

Hub Innowacji Cyfrowej 5G będzie świadczył obsługę przedsiębiorców z sektora MŚP działających lub zainteresowanych działalnością w obszarze technologii 5G. Poza tym Hub 5G będzie pełnił rolę publicznego centrum innowacji, które połączy wszystkie podmioty w łańcuchu wartości technologii 5G. Podmiotami działającymi w ekosystemie 5G są dostawcy infrastruktury i technologii oraz operatorzy sieci i izby handlowe,organizacje badawcze, technologiczne i innowacyjne, a także placówki naukowe. – Powołanie konsorcjum tworzącego Hub Innowacji Cyfrowej znacznie przybliża nas do realizacji ambitnego projektu, jakim jest zbudowanie pilotażowej sieci 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej – powiedział prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.  - Chcę podkreślić, że będąca w konsorcjum firma Ericsson, jest bardzo ważnym członkiem ICT Polska Centralna Klaster, do którego wnosi wysokie kompetencje i know-how. Ma też doświadczenie w budowaniu stacji 5G, dlatego taki partner jest nam bardzo potrzebny. Pilotażowa sieć 5G umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych, innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Dopięciem całości ze strony Politechniki Łodzkiej jest budowa Centrum Kompetencji 5G i Portalu Informacyjno-Komunikacyjnego 5G.

Źródło: Ericsson

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę