Bramka edgeGate do aplikacji edge i cloud od Softing Industrial

Bramka edgeGate do aplikacji edge i cloud od Softing Softing Industrial

Na targach Hannover Messe 2024 firma Softing Industrial zaprezentowała EdgeGate – nową bramkę bezobsługową do przesyłania danych produkcyjnych ze sterowników PLC i CNC do środowisk edge i usług w chmurze.

EdgeGate ułatwia dostęp do sterowników PLC (Programmable Logic Controller) i CNC (Computerized Numerical Controller). Umożliwia bezproblemową i bezpieczną integrację danych z zaawansowanymi systemami zarządzania, takimi jak ERP (Enterprise-Resource-Planning), MES (Manufacturing Execution System) i SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition). Integracja ta jest możliwa zarówno w przypadku nowych, jak i istniejących obiektów. Komunikacja poprzez OPC UA (OPC Unified Architecture) zapewnia solidne i niezawodne połączenie.

Dodatkowo, EdgeGate udostępnia funkcjonalność MQTT (Message Queuing Telemetry Transport). Ta cecha ułatwia bezpośrednią integrację danych maszynowych z prywatnymi lub publicznymi aplikacjami chmurowymi IoT. Implementacja MQTT jest uniwersalna i kompatybilna z wieloma dostawcami usług chmurowych. Podobnie, jak standard OPC UA, MQTT obsługuje wiele mechanizmów bezpieczeństwa, w tym szyfrowane połączenia, certyfikaty i uwierzytelnianie użytkowników. Wszystkie te cechy znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa danych.

EdgeGate jest praktycznie bezobsługowy i umożliwia podłączanie kontrolerów, bez ingerencji w istniejące systemy. Obsługiwane sterowniki to Siemens Simatic PLC, Siemens Sinumerik, Fanuc CNC, Modbus TCP, Allen-Bradley PLC oraz dane maszynowe klienta OPC UA. Bramka udostępnia prosty web interfejs do szybkiego konfigurowania aplikacji oraz dodatkową warstwę zabezpieczającą i szyfrowanie transmisji.

Możliwości EdgeGate można rozszerzyć poprzez integrację produktów EdgeConnector firmy Softing Industrial, które oferują podobne funkcjonalności w wersji oprogramowania opartej na kontenerze Docker. Innym kompatybilnym produktem jest oprogramowanie EdgeAggregator firmy Softing, oparte na Docker, udostępniające warstwę integracji danych OPC UA.

Mamy przyjemność zaoferować rozwiązanie sprzętowe, które uzupełnia naszą ofertę oprogramowania opartego na kontenerze Docker – powiedział Abel Jimenez, menadżer produktu z firmy Softing Industrial Automation. – edgeGate ułatwia łączenie sterowników PLC i CNC z systemami zarządzania, dzięki funkcjom komunikacyjnym, takim jak OPC UA i MQTT oraz pozwala zwiększyć wydajność. EdgeGate oferuje kompleksowe rozwiązanie do integracji danych, które może działać samodzielnie lub może zostać rozszerzone o oprogramowanie EdgeConnector i EdgeAggregator, oparte na kontenerze Docker firmy Softing.

Źródło: Softing Industrial

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę