Sieć 5G dla firmy KUKA

Bezprzewodowa sieć 5G dla firmy KUKA Pixabay

Firma Nokia ogłosiła, że KUKA, wiodący producent robotów przemysłowych i rozwiązań automatyzacji, wdroży prywatną sieć Nokia 5G w inteligentnym centrum produkcji i rozwoju firmy KUKA w Augsburgu w Niemczech.

Kampusowa platforma sieciowa i aplikacyjna Nokia Digital Automation Cloud (DAC) będzie wspierać rozwój produktów ze skutkiem natychmiastowym. Michael Wagner, dyrektor ds. badań i rozwoju, Competence Center Control Technology w firmie KUKA, powiedział, że w nadchodzących latach przedsiębiorstwo, które reprezentuje, opracuje rozwiązania wykorzystające potencjał szybkiej, niezawodnej i bezpiecznej łączności 5G. Współpracując z firmą Nokia w zakresie prywatnych sieci bezprzewodowych, opracowano bowiem długoterminowy plan rozwoju, który pozwoli  wykorzystać nowe możliwości w przyszłych wydaniach 5G dla rozwiązań automatyzacji firmy.

Sieć 5G ciągle ewoluuje

Wdrażając prywatną sieć 5G, firma KUKA będzie mogła zmaksymalizować potencjał nadchodzących wersji 3GPP 16 i 17. Platforma Nokia DAC umożliwi firmie KUKA skonfigurowanie sieci zgodnie z jej określonymi wymaganiami. W ramach wieloletniej umowy subskrypcyjnej Nokia będzie również wspierać firmę KUKA we wdrażaniu sieci, usługach wsparcia operacyjnego i szkoleniach, umożliwiając integrację nowych przypadków użycia, w tym nowych interfejsów i komponentów opartych na technologii 5G dla portfolio rozwiązań KUKA.

Dirk Lewandowski, wiceprezes Nokia Enterprise na Europę Środkową i Wschodnią, stwierdził, że sieć 5G nieustannie ewoluuje dzięki nowym możliwościom. Producenci zaawansowanych systemów automatyki, którzy wykorzystują 5G do własnych rozwiązań, muszą wziąć to pod uwagę. Ponieważ KUKA przygotowuje się do wykorzystania 5G w zastosowaniach przemysłowych, wdrożenie platformy Nokia DAC pozwoli jej przyspieszyć rozwój inteligentnych rozwiązań automatyki dla swoich klientów.

Platforma Nokia DAC oferuje niezawodne sieci prywatne o dużej przepustowości i małych opóźnieniach, lokalne możliwości przetwarzania na brzegu sieci, usługi głosowe i wideo oraz katalog aplikacji. To kompleksowa i kompaktowa, łatwa do wdrożenia platforma, obejmująca sprzęt sieciowy i użytkownika, system monitorowania operacji w chmurze oraz złącza przemysłowe, które ułatwiają standardową i branżową łączność protokołów. Posiada również nową funkcję zarządzania urządzeniami, która bezproblemowo integruje wzmocnione urządzenia podręczne i inne urządzenia bezprzewodowe.

Skalowalność, elastyczność, niskie opóźnienia

W sektorze produkcyjnym prywatna sieć bezprzewodowa klasy przemysłowej firmy Nokia zapewnia klientom skalowalność, elastyczność, niskie opóźnienia i pokrycie o znaczeniu krytycznym niezbędne do przyspieszenia ich cyfrowej transformacji. Chcąc uzyskać jak największe korzyści wynikające z transformacji Przemysłu 4.0, firmy produkcyjne coraz częściej zwracają się do Nokii o udostępnienie prywatnych siec bezprzewodowych. Są to m.in.: Toyota Production Engineering Company, Arcelik Turkey i WEG Brazil. Z ponad 290 dużymi klientami korporacyjnymi z różnych branż na całym świecie, z których ponad 40 korzysta już z technologii 5G, wielu analityków branżowych wymienia firmę Nokia jako wiodącego dostawcę prywatnych sieci bezprzewodowych na całym świecie.

Źródło: Nokia

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę