YuMi i napęd DCS880 firmy ABB nagrodzone za innowacyjność

ABB

Rozwiązania ABB z zakresu automatyki przemysłowej – w pełni współpracujący z człowiekiem robot oraz pierwszy na świecie napęd prądu stałego z wbudowaną funkcją bezpieczeństwa  zostały wyróżnione nagrodami dla innowacyjnych produktów podczas tegorocznych targów Automaticon.

YuMi to innowacyjny, bezpieczny robot dwuramienny, zaprojektowany tak, aby mógł pracować z ludźmi bez konieczności stosowania barier zabezpieczających wokół niego. Pomaga zwiększać elastyczność produkcji w zakresie montażu niewielkich części, w takich sektorach jak elektronika, gdzie wiele produktów wymaga masowej indywidualizacji i wytwarzane są w krótkich cyklach. Dodatkowo YuMi został stworzony tak, aby był łatwy w konfiguracji i programowaniu. Dzięki temu nawet osoby bez doświadczenia w obsłudze robotów i specjalistycznego szkolenia mogą nim operować i pomagać go dostosować do montażu zróżnicowanych produktów. 

W kategorii „Poprawa bezpieczeństwa” jury przyznało nagrodę firmie ABB za napęd prądu stałego DCS880. To pierwszy napęd DC na świecie ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa STO, która w bezpieczny sposób zatrzymuje napęd i zapobiega powstawaniu momentu obrotowego, który mógłby uszkodzić silnik lub niespodziewanie uruchomić maszynę. Dzięki jej wbudowaniu w napęd, może być on stosowany bez dodatkowych, zewnętrznych przekaźników bezpieczeństwa, co upraszcza instalację w szafie sterowniczej i obniża jej koszty. 

Przy ocenie produktów zgłoszonych do konkursu jury brało pod uwagę takie kryteria jak innowacyjność, możliwości aplikacyjne czy podnoszenie efektywności w działaniu i bezpieczeństwo. Tegoroczny tytuł Produkt Roku dla DCS880 to już kolejna nagroda magazynu Napędy i Sterowanie przyznana ABB. W poprzednich latach jury wyróżniło nią także softstarty PSTX i inwerter do paneli słonecznych PVS800.

Firma ABB jest dumna z otrzymanych podczas targów Automaticon wyróżnień za innowacje, począwszy od robotów współpracujących z pracownikami ramię w ramię, po napędy, które są prostsze w instalacji i bezpieczniejsze w obsłudze powiedział Sami Atiya, dyrektor Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB. Automatyzacja staje się coraz bardziej złożona i nasze rozwiązania są odpowiedzią na potrzeby naszych klientów, którzy chcą korzystać z innowacji upraszczających ich procesy produkcyjne przy jednoczesnym uwzględnieniu kluczowych wskaźników, takich jak wydajność, bezpieczeństwo i całkowity koszt posiadania (TCO).

Złoty medal to już kolejna nagroda targowa za robota YuMi. W 2016 r. ABB została za niego również wyróżniona nagrodą Golden Finger podczas targów China International Robot Show (CIROS) oraz Invention and Entrepreneurship Award (IERA) na targach Automatica w Monachium.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę