W drodze ku inteligentnej fabryce

Pixabay

Jednym z kluczowych pojęć związanych z koncepcją Przemysłu 4.0 jest Smart Factory. Najwięksi producenci już zmierzają w tym kierunku, choć wymaga to wielu zmian dotyczących produkcji i organizacji pracy. O idei Smart Factory opowiada Bartłomiej Ekiert, Senior Sales Engineer Process & Factory Automation w B&R Automatyka Przemysłowa.

Jakie kluczowe wymagania musi spełniać tzw. inteligentna fabryka?

 Bartłomiej Ekiert: Nieustannie rosnąca liczba danych, które generują maszyny w zakładach produkcyjnych, jest doskonałym źródłem wiedzy o fabryce. Podstawą idei Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0, a co za tym idzie, inteligentnej fabryki, jest zbieranie danych i odpowiednia ich analiza, dająca wiedzę na temat: funkcjonowania produkcji, jakości produktu, kosztów produkcji i pracy, a także kosztów zużycia energii i innych mediów. Dane dotyczące liczby i powodów przestojów pomagają na odpowiednio szybką reakcję i planowanie serwisu. Służby UR nie reagują zatem, gdy coś już się stanie, tylko wcześniej są ostrzegane o prawdopodobieństwie wystąpienia awarii.

 Czy wśród polskich przedsiębiorców da się zauważyć trend wprowadzania rozwiązań z zakresu smart factory?

Polska jest bardzo ciekawym poligonem dla firm oferujących rozwiązania dla inteligentnych fabryk. Z jednej strony powstają nowe i bardzo zaawansowane zakłady produkcyjne, które mają spełniać wymagania Smart Factory, z drugiej zaś istnieje całe mnóstwo starych zakładów z czasów PRLu. Czasy wielkiej produkcji kilku rodzajów produktu odchodzą do lamusa. Dzięki rozwojowi internetu oraz technologii i coraz większej dostępności dóbr produkcja typu batch-size-one wkracza do większości branż. Indywidualizacja i personalizacja produktu to coś, czego poszukuje każdy, chcąc się wyróżnić na tle ogółu.

Jakie rozwiązania z Państwa oferty wpisują się najlepiej w tematykę smart factory?

 Oferujemy rozwiązania zarówno dla nowych fabryk, jak również pomagamy przekształcić już istniejące instalacje ze sprzętem starej generacji. Priorytetem jest zbieranie danych z maszyn i linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym, ich analiza i dalsze udostępnianie. Dzięki rozproszonym systemom I/O OPC UA umożliwiamy bezpośredni dostęp do czujników na maszynach i liniach produkcyjnych systemów ERP/MES czy nawet chmury. Orange Box to rozwiązanie dedykowane dla linii produkcyjnych, komunikujące się z istniejącymi sterownikami PLC, zbierające dane, prezentujące stan produkcji, wskaźniki typu OEE, monitorujące czas pracy i przestojów oraz wiele innych parametrów.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę