Usługa cyfrowa przeznaczona dla agregatu hydraulicznego

Usługa cyfrowa przeznaczona dla agregatu hydraulicznego Bosch Rexroth

W jednostkach hydraulicznych nowej generacji CytroBox firmy Bosch Rexroth łączy standardowo technologie hydrauliczne z internetem rzeczy (IoT), zapewniając maksymalną dostępność i niższe koszty konserwacji układu. Zintegrowane z urządzeniem oprogramowanie CytroConnect rejestruje za pomocą czujników ważne informacje o stanie systemu i analizuje je na bieżąco. W panelu kontrolnym osoby zajmujące się konserwacją mogą zobaczyć wszystkie istotne parametry oraz uzyskać cenne wskazówki. Oprócz dostępnego bez dodatkowych opłat modułu podstawowego producenci i użytkownicy maszyn mogą opcjonalnie zamówić dodatkowe usługi cyfrowe, np. w celu otrzymywania powiadomień typu push lub wykorzystania danych przeanalizowanych przez algorytmy sztucznej inteligencji do planowania działań prewencyjnych.

Wystarczy kliknięcie na dowolnym urządzeniu końcowym, a operator uzyska przegląd najważniejszych danych dotyczących stanu zasilacza CytroBox, czyli informacji o wydajności i eksploatacji, poziomie i stanie oleju oraz zmianach temperatury w czasie. Kompaktowe jednostki gromadzą takie dane automatycznie, wstępnie przetwarzają i przesyłają w postaci zaszyfrowanej do chmury. Użytkownicy łączą się zdalnie z usługą CytroConnect przez interfejs oparty na przeglądarce i uzyskują dostęp do danych niezależnie od miejsca pobytu, tj. w zakładzie produkcyjnym lub poza jego terenem. Pozwala to zaoszczędzić czas i uniknąć czasochłonnych dojazdów.

Usługa CytroConnect jest standardowo dostępna w jednostce CytroBox jako komponent typu „plug & play”, więc nie są konieczne żadne dodatkowe prace instalacyjne. Standardowe funkcje oprogramowania firma Bosch Rexroth udostępnia bezpłatnie w modelu „freemium” we wszystkich agregatach CytroBox. Producenci maszyn i użytkownicy końcowi mogą opcjonalnie zamówić dwie dodatkowe opcje, korzystając z modelu subskrypcji.

Usługa „Maintain” regularnie przesyła powiadomienia push o błędach, przetwarza dodatkowe informacje dotyczące statusu i przekazuje wskazówki konserwacyjne. Wstępnie zdefiniowane reguły stanowią pomoc dla użytkowników i stanowią podstawę rozwiązania „Maintain” przeznaczonego do monitorowania stanu. Reguły takie można dopasować do konkretnych wymagań klienta bez konieczności programowania.

Pakiet usług „Predict” wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego dostępne w pakiecie Online Diagnostics Network (ODiN) firmy Bosch Rexroth. W oprogramowaniu firma Bosch Rexroth uwzględniła specjalistyczną wiedzę z dziedziny hydrauliki. W oparciu o algorytmy analityczne tworzony jest wskaźnik poprawności działania sprzętu. Wyniki analiz tworzą podstawy do wdrożenia funkcji konserwacji predykcyjnej, a w efekcie zapewnienia maksymalnej dostępności.

Producenci maszyn i urządzeń oraz użytkownicy końcowi mogą zintegrować usługę CytroConnect w ramach systemu konserwacji środowiska IoT, wykorzystując ją jako kompletne rozwiązanie do wszechstronnego monitorowania stanu.  

Nowy agregat hydrauliczny CytroBox oferowany przez firmę Bosch Rexroth realizuje te wymagania. Dzięki inteligentnej i energooszczędnej modułowej konstrukcji stanowi nowoczesne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających średniej mocy (do 30 kW). Urządzenie zajmuję o połowę mniej miejsca niż konwencjonalne agregaty i pracuje niezwykle cicho – poziom generowanego hałasu nie przekracza 75 dB(A) nawet przy pełnym obciążeniu. Dzięki integracji technologii IoT otwierają się przy tym możliwości wdrożenia koncepcji Przemysłu 4.0.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę